Survivalist Forum banner

Wheat Prices

13524 Views 51 Replies 23 Participants Last post by  JoeKan
What are you paying for whole berry wheat? Where do you usually buy it?

We found a little amish store this weekend that sells bulk wheat. The only other place here is the natural food store and their wheat is organic and high! Just wondering where others buy wheat and for how much. thanks
21 - 40 of 52 Posts
Bought alot of hard red winter wheat from a farmer in Nebraska for $10 per 50#. Heck of a deal I thought.

http://omaha.craigslist.org/grd/1114876095.html
Bought alot of hard red winter wheat from a farmer in Nebraska for $10 per 50#. Heck of a deal I thought.

http://omaha.craigslist.org/grd/1114876095.html
wow that's a good deal
Safecastle Royal has a buyer's club that costs $19 to join for lifetime. You get a discount on their items which shows when you run the mouse over the pic of the item.

They list the Country Living Grain Mill for $456 and change, which is way over the $395 most places sell for. However, the member price is $365 with FREE SHIPPING. So, after figuring in your $19 membership fee to get the discount, you're still coming out ahead by about $11 over everyone elses $395 price - and you don't have to pay shipping.

http://safecastleroyal.com/item_330/Country-Living-Grain-Mill.html
Of course there isn't one in Arkansas. :(
Where in Arkansas? The amish place I found is in Northwest Arkansas.
I gotta get back into farming! We thought we had it good at $5.00 a bushel. Thats 60 lbs.
Where in Arkansas? The amish place I found is in Northwest Arkansas.
I live in central Arkansas. Where is the Amish place in NW?
I live in central Arkansas. Where is the Amish place in NW?
Huntsville.
Thanks kimr. Do you remember if it was an actual store or did you just purchase from a family? I found this place in Rogers and they quoted me $1.30 p/lb for red and $1.20 p/lb for white with a 25 lb minimum for each with free shipping on all orders over $75.00. Does this sound like a decent enough deal?
Thanks kimr. Do you remember if it was an actual store or did you just purchase from a family? I found this place in Rogers and they quoted me $1.30 p/lb for red and $1.20 p/lb for white with a 25 lb minimum for each with free shipping on all orders over $75.00. Does this sound like a decent enough deal?
we did buy some from war eagle mill. I think they are alittle high. the place in Huntsville is a store. Several kinds of things. You can get wheat, rice, oats and several other things in bulk. Then several items non bulk. Do you have a Stone mill bread place near you? They sell Montana wheat.
I have been researching mills for 2 weeks straight, and I have researched all of them. This is the mill to get. It can even be hooked up to a stationary bike to be used as a motor.
lds cannery

i went to a local LDS cannery and picked up 25# lbs bag of wheat for 6.50 a bag...thats is the best price i found...plus they were really nice and helpful
  • Like
Reactions: 1
If you contact the LDS church you will find that there is most likely a cannery near you. Many more items are available at the cannery including white wheat, rice. beans and powdered milk. The downside is you have to can it yourself. The good part is that it is easy and inexpensive. For example a number 10 can of powdered milk that tests show will store for 20 years costs $5.30.
  • Like
Reactions: 1
I have been researching mills for 2 weeks straight, and I have researched all of them. This is the mill to get. It can even be hooked up to a stationary bike to be used as a motor.
Which mill are you referring to?
Does the LDS store have grain/beans, etc in #10 cans or do they come in 5 gallon buckets as well?
So can anyone order from LDS or do you have to be member of the church?.
It seems anyone can order I did my stuff arrived faster than from Walton's. LDS got here last week Walton's is still hemmin and hawin.

I used this link

Wow bitch and ye shall recieve, the waltons stuff just got here.
Grains, beans etc are available in number 10 cans, pouches and in bulk at an LDS cannery. The cheapest way is to go to the cannery and do the work yourselves. It is surprisingly quick and easy. Pasta, powdered milk, dehydrated carrots, dried apples are also available. They also have a lot of expertise and experience in long term storage to help you and are pleasent to work with.
  • Like
Reactions: 1
Which would be cheaper: buying the grain, buckets, mylar bags, o2 absorbants and doing it myself OR going to the LDS??
Thanks!
The country living grain mill. Should last for generations.
I am not sure, I know longer use 5 gallon bucket, perfering the cans. Packed 6 to a case cans are easier to stack and store. They are light and easier to move in a hurry. Rat or small animals sometime get throught the buckets, but not throught the cans. You can stack the cans higher than the buckets. Stacked over 3 high the buckets sometimes break down.
I cant say enough good things about the LDS canneries :) They are very helpful and the prices are great. They love to see people getting prepared.
21 - 40 of 52 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top