1 - The price is 4.37$ per #10 can. This is delivered. It is cheaper than I thought. At that price, is it still worth I pack my own?
2 - How much bread (or flour) will I make with a #10 can?
3 - It is hard red winter wheat. Why is it that kind of wheat I read the most about? Is it because it keeps longer or make the best bread, or the most nutritious bread?
I never grinded wheat. For example, the wheat LDS sells, if I put it into the grinder, it goes out as flour right away? Do I have to do something else, like filtering the shells? Do the shells become flour too?
This is an older thread, you may not receive a response, and could
be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Survivalist Forum
A forum community dedicated to survivalists and enthusiasts. Come join the discussion about collections, gear, DIY projects, hobbies, reviews, accessories, classifieds, and more!