Greetings,
http://www.ldscatalog.com/webapp/wc...e=Simple&pageId=1&pageCt=15&sortId=3&sortOr=1
1 - The price is 4.37$ per #10 can. This is delivered. It is cheaper than I thought. At that price, is it still worth I pack my own?
2 - How much bread (or flour) will I make with a #10 can?
3 - It is hard red winter wheat. Why is it that kind of wheat I read the most about? Is it because it keeps longer or make the best bread, or the most nutritious bread?
Thank you
http://www.ldscatalog.com/webapp/wc...e=Simple&pageId=1&pageCt=15&sortId=3&sortOr=1
1 - The price is 4.37$ per #10 can. This is delivered. It is cheaper than I thought. At that price, is it still worth I pack my own?
2 - How much bread (or flour) will I make with a #10 can?
3 - It is hard red winter wheat. Why is it that kind of wheat I read the most about? Is it because it keeps longer or make the best bread, or the most nutritious bread?
Thank you