Survivalist Forum banner

Long term food(efoodsdirect, mountain house, etc) -- broken down by cost/calorie

10632 Views 9 Replies 10 Participants Last post by  Boonie
I'm curious what everyone thinks of my logic here. Maybe I'm missing something.
I've started researching various long term food storage options.

I've looked at efoodsdirect, Mountain House, SuperPails, and MREs.
My first assumption and basis for comparison is that I'm going to need 2,000 calories per day.


Moutain House - 3 month supply <-- I'm just taking this as an example. All MH packages from all companies are withing 10% of each others price.
3 month supply is around 18,000 calories or 9 days at 2,000cal/day for $250
Cost per 100cal = $1.38
http://www.survival-warehouse.com/food/3-month_basic_dehydrated_foods.htm

efoodsdirect 1 year supply
1 year supply is around 96,000 calories or 48 days at 2,000/day for $1,600
Cost per 100cal = $1.67
http://www.efoodsdirect.com/files/freedom_liberty_ingredients.pdf


SUPERPAILs (Pinto Beans + Rice + Oats)
3 pails would be around 116,000 calories or 58 days at 2,000cal/day for around $120
Cost per 100cal = $0.10
http://beprepared.com/product.asp_Q_pn_E_FS%20P210_A_name_E_SUPERPAIL%99+Pinto+Beans


Sopako civilian MREs
1 case would be around 12,000 calories or 6 days at 2,000cal/day for around $65.
Cost per 100cal = $0.54

Military MRE(2009)
1 case would be around 14,400 calories or 7 days at 2,000cal/day for around
$80
Cost per 100cal = $0.55


Broken down into cost for a 3 month supply of each of the options:
3 months = 180,000 calories
Cost in MRES = $900
Cost in MH or EF = ~$2,700
Cost in rice/oats/beans = $180



Thoughts???
I'm especially wondering what people who have Mountain House or efoodsdirect long term storage think. Can you get buy in survival situation with 300 calories?
It seems to me SOMETHING has to be wrong with my math or something. These companies can't be off by this much can they? Maybe I'm not adding correctly???
See less See more
  • Like
Reactions: 5
1 - 10 of 10 Posts
You need to break your numbers down to the the simplest common denominator for comparison's sake.

I don't have the time to do that for all your foods, but I do have a few points to make:

Many "survival food" sellers of all shapes and sizes are grievous offenders of improperly selling foods by the time period package. And doing it in the most deceptive and/or ignorant fashion.

I suspect some of these sellers don't know a serving from a meal. OR, they count on consumers not to know the difference.

Thus, you DO need to do some rough calculations of your own if you are new to storage food.

2000 calories a day is a good simple, standard basis for comparing foods for their time value.

Mountain House


For MH foods, figure two servings of food (if you have a wide variety of foods on hand to average out) per meal per adult. That will get you to the 2000 calories a day level.

Averaged out across their entire canned menu, cost is going to be $3.91 per double-serving meal when you purchase the food at the maximum discounted pricing allowed (25% off sales). (That's $.59 per 100 calories.)
See less See more
  • Like
Reactions: 2
Good post. Gives us something to think about. However, the cost per calories is only one part of the formula. Other things we also need to consider: shelf life, weight, portability, cost of fuel and other items for preparation, ease of preparation, variety of "flavors" or recipes, palatability, all come to mind, there's probably others.
We strive for a balance, have lots of cheap stuff with very long shelf life: dry beans, rice, wheat, etc., and also some freeze dried (MH type) foods for variety and flavor, and some MRE's for "fast food" on the trail, and so on. We find the dried beans, etc. are very good to eat, but take a long time and lots of water, etc. to cook, the fd foods are fast and easy to prepare, and light and easy to carry around with great variety of recipes, and the MRE type stuff has some good recipes, but some is pretty tasteless or even yuckie to our family, but fast to eat and don't have to even be heated.
  • Like
Reactions: 3
Buying the weiners and buns at the market, hot dogs are about 22 cents per 100 cal. Stock up !
Excellent post.
I'm sure i could function on 1000 or even 500 calories a day.

Reminds me to get more honey..
Good post. Gives us something to think about. However, the cost per calories is only one part of the formula. Other things we also need to consider: shelf life, weight, portability, cost of fuel and other items for preparation, ease of preparation, variety of "flavors" or recipes, palatability, all come to mind, there's probably others.
We strive for a balance, have lots of cheap stuff with very long shelf life: dry beans, rice, wheat, etc., and also some freeze dried (MH type) foods for variety and flavor, and some MRE's for "fast food" on the trail, and so on. We find the dried beans, etc. are very good to eat, but take a long time and lots of water, etc. to cook, the fd foods are fast and easy to prepare, and light and easy to carry around with great variety of recipes, and the MRE type stuff has some good recipes, but some is pretty tasteless or even yuckie to our family, but fast to eat and don't have to even be heated.
A pressure cooker will decrease the fuel needed to cook beans and other foods considerably.
I agree that each of the foods have pros and cons...a good mixture of them would give you flexibility to face any circumstance.
This calculator helps to figure out calories and nutritional levels for the number of people you are prepping for...it calculates 2000 calories each per day and comes up with number of days you have stored and the amount of protein, vitamin C, etc, that you have:
http://beprepared.com/article.asp?ai=608&sid=sboardsn&bhcd2=1291278104
This post has been an eye opener for me, thanks for the info,
Guess it is not as simple as dropping a grand on a supply of mountain house #10 cans and a few cases of MREs.
So what is the best plan for someone who doesn’t have time to DIY it?
Are we talking about the MH chili mac sort of meals? I ask because I don't buy that sort of stuff. I buy ingredients so I can add to them to make a higher calorie meal. I have for LTS the FD fruits and vegies, some of the eggs ( and whites) also bought some of the shortening powder ( remember we're LTS here).
I have canned meats and powdered drinks so I can create meals instead of just opening and eating foods.
  • Like
Reactions: 1
You need to break your numbers down to the the simplest common denominator for comparison's sake.

I don't have the time to do that for all your foods, but I do have a few points to make:

Many "survival food" sellers of all shapes and sizes are grievous offenders of improperly selling foods by the time period package. And doing it in the most deceptive and/or ignorant fashion.

I suspect some of these sellers don't know a serving from a meal. OR, they count on consumers not to know the difference.

Thus, you DO need to do some rough calculations of your own if you are new to storage food.

2000 calories a day is a good simple, standard basis for comparing foods for their time value.

Mountain House


For MH foods, figure two servings of food (if you have a wide variety of foods on hand to average out) per meal per adult. That will get you to the 2000 calories a day level.

Averaged out across their entire canned menu, cost is going to be $3.91 per double-serving meal when you purchase the food at the maximum discounted pricing allowed (25% off sales). (That's $.59 per 100 calories.)
like the gentlemen said in the above post about the calories is around 2000 calories a day but also you have rethink some of the basic calories when you are stressed out or you are doing hard work you are going to burn up more calories than a normal person dureing this time person would not be burning up at rest or sleep

most of the food i stock is long term superpails and N10 cans type of items for makeing up my basic meal plan i have for iam not a really going to make up what the books on cooking with long term food items super meals items that they list in some of the books menus that they give you sometimes ..

my four basic side dish items i eat for side dish in a weekly basis for my eating habits
-x-rice
-x- diff type of potatoes-mixs
-x- bbq beans
-x- mac and chesse

then a combo of rice and beans or add some apple sauce as the second part of the side dish or make something like spaghetti and meat balls to the spaghetti sauce or sloppy joes with tvp meat and regular meat mix all togerther for make the meat i have go farther in the meals programs

then add the following items for my simple basic breakfast menu
-x-pancake mix
-x-eggs
-x-cereal
-x-oatmeal
-x-hashbrowns
-x-toast type items ..
then a combo of the items put togerther

then add a simple to make desserts out of the long term item that some of the long term food companys have in there list of food the socalled dessert items in there invertory

-x-jello style pudding in diff flavors
-x-jello style gelation in diff flavors
-x-yogurt in diff flavors
-x-cake mixs in diff flavors
-x-brownie mixs
-x-pie mix flavors
-x-simple wheat bread mix to make up two loafs a week ..
-x-pies crust

then add some of the drinks mixs in diff flavors along with sugar items to flavor the drink items and add some of the diff meats items and tvp meat flavors to the meal plan for makeing up the meals ..

so this is basically a list of the long term food supploes iam stocking up on in super pails and N10 cans items to make up my meal that i know that i will eat and drink from the long term supplies and not stock something that i know that i will not eat in the long run ..
See less See more
  • Like
Reactions: 1
Those bean pails from Emergency Essentials are $50.95 for 41 lbs of beans and that doesn't include shipping. I can get 41 pounds of beans from our local Aldi grocery store for $26.24 minus the bucket and 15 minutes driving time/gasoline.
  • Like
Reactions: 1
1 - 10 of 10 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top