Survivalist Forum banner

1 - 2 of 2 Posts

·
Red White and Blue
Joined
·
6,256 Posts
Discussion Starter #1
Not sure where to post this. This site lists supplies used by different expeditions in the past. Fascinating how many items we still stock today.

http://www.arcticwebsite.com/historicprovisions.html

example;

"Each person traveling to the goldfields of the Yukon Territory were required to take along one years worth of supplies. Every dealer of goods was ready to tell them exactly what they needed, and would sell the products to them at very high price. There were also many how-to books for the prospector. Many were written by people that were never in the wilderness, let alone the Yukon."

The Miner’s Manual , United States, Alaska, the Klondike ( published 1898, Chicago)
by: Horace F. Clark
Land and Mining Attorney

and: Charles C. Heltman and Charles F. Consaul
General Land Office

Extract from the report of the Governor of Alaska for the year 1897.

Outfit for two men for fourteen months, food and clothing, Sitka (Alaska) prices, August 1, 1997:

4 barrels best flour, at $6................................................................... $24.00
200 pounds granulated sugar, at 6 cents..............................................12.00
200 pounds navy beans, at 4 cents........................................................ 8.00
100 pounds of corn meal,........................................................................ 2.75
250 pounds of breakfast bacon, at 12.5 cents..................................... 31.25
75 pounds of island rice, 6 cents............................................................. 4.50
2 cases condensed milk.........................................................................17.50
20 pounds of salt...................................................................................... 0.35
25 pounds best Mocha and Java coffee................................................. 8.75
10 pounds best tea................................................................................... 4.50
8 pounds soda........................................................................................... 0.70
20 pounds baking powder......................................................................... 9.20
25 pounds dried apricots.......................................................................... 2.50
25 pounds dried peaches.......................................................................... 2.50
25 pounds dried apples............................................................................. 2.25
2 boxes candles..........................................................................................5.00
1 box pepper, 25 cents; soap $1...............................................................1 .25
3 boxes yeast, 25 cents; one-half tin of matches, 50 cents..................... 0.75
1 Yukon stove complete............................................................................ 6.00
3 half-spring shovels................................................................................. 3.00
3 miner’s picks......................................................................................... 3.00
1 double-bladed ax complete.................................................................... 1.50
13 oil sacks, 50's and 100's...................................................................... 7.55
2 gold pans, $1; one coffee mill, 35 cents................................................ 1.35
12 condensed onions................................................................................. 5.00
10 pounds evaporated spuds.................................................................... 2.50
40 pounds rope.......................................................................................... 5.00
Toilet soap................................................................................................. 0.50
6 tin plates, 50 cents; 3 granite cups, 50 cents........................................ 1.00
1 coffee pot, 40 cents; whetstone, 20 cents............................................. 0.60
Awls, shoe thread, wax, bristles, etc........................................................ 1.00
2 fry pans, $1.00; fish line and hooks, 50 cents....................................... 1.50
2 - extract of beef..................................................................................... 1.00
6 assorted files, 60 cents; oil blacking, 50 cents...................................... 1.10
1 package chocolate.................................................................................. 0.30
2 miner’s candlesticks............................................................................... 1.00
1 iron brace and bits.................................................................................. 1.75
24 pounds of raisins................................................................................... 2.40
Outfit for boat:
30 pounds nails, $1.50; 5 pounds white lead, 60 cents.......................... 2.10
Candle wicking, 20 cents; 1 2-inch auger, $1.25................................... 1.45
Oakum, 25 cents; pitch, 25 cents........................................................... 0.50
1 hand saw, $1.50; 1 jack pane, 75 cents.............................................. 2.25
Paint brush, 25 cents; 4 candle wicks, 40 cents..................................... 0.65
2 pairs oars, $1.75; oarlocks, 40 cents................................................... 2.15
3 pairs heavy wool blankets..................................................................... 20.50
2 pairs pack straps, $3.00; 1 hand ax, $1.00............................................. 4.00
2 pairs hip rubber boots, leather soles, $6.00.......................................... 12.00
2 pairs high top lace shoes.......................................................................... 3.00
4 pairs German socks 75 cents................................................................... 3.00
2 pairs lumberman’s rubbers...................................................................... 3.00
2 pairs suspenders....................................................................................... 0.75
4 suits heavy wool underwear................................................................... 12.00
4 dark blue flannel overshirts..................................................................... 8.00
4 pairs Mackinaw pants............................................................................ 11.00
2 Mackinaw coats........................................................................................ 6.00
2 blanket coats............................................................................................. 8.00
12 pairs wool socks...................................................................................... 4.50
6 pairs wool mittens..................................................................................... 3.00
40 yards mosquito netting............................................................................ 1.00
11 buckskin pouches.................................................................................... 5.00
1 magnet,50 cents; 2 pairs goggles, 50 cents.............................................. 1.00
2 pairs snow glasses..................................................................................... 1.00
1 dozen bandana hankerchiefs..................................................................... 1.00
1 lot spoons, knives and forks..................................................................... 1.35
1 butcher knife.............................................................................................. 0.75
4 oil blankets................................................................................................. 6.00
1 lot buckets, pans, cooking utensils, etc.................................................... 3.35
2 sou’westers, $1.00; tent, $12.00.............................................................. 13.00
1 41 Colt’s revolver and ammunition......................................................... 15.00
1 Winchester rifle and ammunition............................................................. 18.00
2 fur caps........................................................................................................ 2.50
1 whipsaw....................................................................................................... 5.50
 

·
Registered
Joined
·
3,855 Posts
course looks like the prices have changed a tad since then.. wonder what todays going rate would be?
perhaps someone from alaska could respond to this
 
1 - 2 of 2 Posts
Top