La noi in ograda - Survivalist Forum
Survivalist Forum

Advertise Here

Go Back   Survivalist Forum > > >
Articles Classifieds Donations Gallery Groups Links Store Survival Files

Notices

Advertise Here
Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-16-2009, 07:24 AM
Uniune's Avatar
Uniune Uniune is offline
Newbie

Default La noi in ograda

Advertise Here

Salut baieti, sunt nou pe aici iar acesta este primul meu post in aceasta sectiune.
Intrebarea mea este: la noi in Romania, care sunt plantele comestibile, pe care ne putem baza in cazul unui scenariu EOTWAWKI? Care sunt animalele? Intreb aceasta pentru ca in afara de musetel, floarea soarelui si inca cateva plante nu stiu nimic ce poate fi mancabil. La animale... e mai usor, in caz de urgenta exista maidanezi peste tot
Quick reply to this message
Old 10-24-2009, 07:37 PM
bogdan's Avatar
bogdan bogdan is offline
Wild Wild... East

Salve.
Sa incepem enumerarea aici? Sunt MULTEEEEEE.
La mine acasa e o vorba, "de cand rasare urzica pana cand cade nuca, nu mori de foame".
Daca esti in tara, poate gasim timp de iesiri. Mai schimbam cunostinte, idei, etc.

Bogdan
Old 10-26-2009, 03:42 AM
Uniune's Avatar
Uniune Uniune is offline
Newbie

Salve Bogdan!
Tare) Chiar tare, ma asteptam sa fie o lista mai mica, dar uite ca si acum mama natura a fost darnica cu noi. Ar fi interesant insa sa facem o lista, dar oricum, cand ma gandesc ca am vazut mai demult un AUDI A4 cu o tanti pe marginea drumului care culegea urzici, imi dau seama ca am ramas totusi urmasii dacilor, deci nu murim noi asa usor.
Sponsored Links
Advertisement

Old 10-26-2009, 06:49 PM
bogdan's Avatar
bogdan bogdan is offline
Wild Wild... East

Sa incerc sa enumar, din ce stiu si-mi vine in minte:
- urzici
- macris
- papadie
- papura
- ferigi (atentie, trebuie doar "mugurii" consumati)
- stevie
- loboda
- podbal
- fructele majoritatii copacilor, maracinilor, tufelor si boschetilor
- napi si mandalaci (nu stiu denumirea stiintifica, sa fie usor de reperat) pentru radacina
Nu-mi mai vin in cap acum. Ca o chestie, o vizita intr-o gradina botanica va insemna mult.
Old 10-30-2009, 03:32 PM
anndrei anndrei is offline
Member

Bogdane, ai scris 'mandalaci' . e corect? e cumva vorba de buretele care creste in simbioza cu stejarul? eu stiu ca se numeste 'manatarci'; asta la plural! oricum, si asta e deosebit de bun si de satios!
Old 11-02-2009, 07:04 AM
bogdan's Avatar
bogdan bogdan is offline
Wild Wild... East

Nu, nu, este mandalac. O planta care face un tubercul dulce.
Old 11-03-2009, 05:04 PM
anndrei anndrei is offline
Member

Am inteles! Am confundat eu; cu un burete de stejar!

P.S. si ala e foarte ok, comestibil si hranitor!
Old 11-10-2009, 12:33 PM
bogdan's Avatar
bogdan bogdan is offline
Wild Wild... East

Da, dar atentie mare.
Manatarca este tot una cu hribul. Si hribul are o ruda apropiata, hribul dracului, extrem de asemanator si extrem de toxic.
Old 01-07-2010, 01:48 PM
wolf46 wolf46 is offline
Newbie

Oricine are o idee vaga despre supravietuire in natura o sa iti spuna ca nu poti supravietui pe termen lung doar cu plante salbatice. Pentru cateva zile, poti sa incerci fructe de padure si chestii de genu, dar o sa faci foamea daca te bazezi doar pe asta.

Pentru supravietuire in natura e necesara vanatoarea si/sau pescuitul. O spun cu regret, pentru ca nu agreez acest gen de activitate, consider ca natura trebuie lasata in pace, dar in caz de supravietuire...faci si ce nu iti place.

Asta nu inseamna ca trebuie sa te lipsesti de placerea de cunoaste si de a manca plantele comestibile. Eu mi-am cumparat un mic ghid, gasesti o prezentare aici: http://observatorspecial.blogspot.co...mestibile.html

Alte variante pentru scenarii apocalyptice sunt conserve (mai ales), gradini clandestine, pescuit....

Eu nu sunt fan ciuperci, decat eventual pe pizza, in situatii de supravietuire nu se merita efortul, pentru ca au putine calorii. Pe cine intereseaza subiectul trebuie sa isi cumpere un ghid calumea pentru ciuperci si sa fie foarte atent. Un domeniu cam riscant zic eu, fata de beneficii.
The Following User Says Thank You to wolf46 For This Useful Post:
Old 03-23-2010, 04:33 AM
alterego alterego is offline
Newbie

Quote:
Originally Posted by wolf46 View Post
Oricine are o idee vaga despre supravietuire in natura o sa iti spuna ca nu poti supravietui pe termen lung doar cu plante salbatice. Pentru cateva zile, poti sa incerci fructe de padure si chestii de genu, dar o sa faci foamea daca te bazezi doar pe asta.

Pentru supravietuire in natura e necesara vanatoarea si/sau pescuitul. O spun cu regret, pentru ca nu agreez acest gen de activitate, consider ca natura trebuie lasata in pace, dar in caz de supravietuire...faci si ce nu iti place.

Asta nu inseamna ca trebuie sa te lipsesti de placerea de cunoaste si de a manca plantele comestibile. Eu mi-am cumparat un mic ghid, gasesti o prezentare aici: http://observatorspecial.blogspot.co...mestibile.html

Alte variante pentru scenarii apocalyptice sunt conserve (mai ales), gradini clandestine, pescuit....

Eu nu sunt fan ciuperci, decat eventual pe pizza, in situatii de supravietuire nu se merita efortul, pentru ca au putine calorii. Pe cine intereseaza subiectul trebuie sa isi cumpere un ghid calumea pentru ciuperci si sa fie foarte atent. Un domeniu cam riscant zic eu, fata de beneficii.
Corect! Intr-o situatie de supravietuire ai nevoie de proteina animala pe langa carbohidrati pentru a face fata stimulilor externi, care sunt mult mai puternici decat in situatiile cu care esti obisnuit, deci corpul are nevoie implicit de mult mai mult " combustibil".
In Romania mai sunt inca destule animalute care te-ar putea salva de la o situatie de urgenta, desi cu taierea abuziva si masiva a padurilor(si nu numai) au mai disparut unele specii sau numarul lor s-a redus simtitor.
La partea cu piscicultura situatia e si mai neagra. Poluarea , braconajul si pescuitul industrial au facut ravagii. .....dar si aici, in caz de necesitate nu cred ca se moare de foame.
Ma alatur si eu ideii ca nu agreez vanatoarea si pescuitul asa zis "sportiv", asa cum nu agreez in general pe cei care abuzeaza sau distrug natura in general.

Va rog fiti blanzi, nu dati cu pietre

Numai bine!
Old 03-24-2010, 08:23 AM
emil b's Avatar
emil b emil b is offline
Newbie

Nu stiu daca intr-o situatie de supravietuire gasim in romania animalutze dispuse sa contribuie la umplerea stomacului nostru, pe an ce trece vad tot mai putini iepuri si fazani pe campuri si tot mai multi vanatori.
Old 05-18-2010, 06:26 AM
seraf seraf is offline
Newbie

Hmmm... Cand e vorba de hrana de origine animala eu am o problema: nu pot sa omor un animal! Mie mila! Ma feresc cat pot sa fac rau unei vietati. Exceptie fac doar tantarii de care nu pot scapa prin alte mijloace...
Old 06-09-2010, 06:30 AM
Doktor Mom Doktor Mom is offline
Newbie

Salutare la toata lumea,

nu am mai intrat demult pe aici si ma bucur ca vad ca numarul forumistilor creste.

referitor la animalutze, eu cred ca daca vrem sa ne consideram supravietuitori (survivalist) ar cam trebui sa lasam chestiunile filozofice sau de repulsie fata de animale moarte deoparte. Nu zic ca trebuie sa ucizi animale din pasiune, dar eu vad vanatoarea si pescuitul ca si un "skill" absolut necesar pt un survivalist.
Deci daca va intereseaza treaba asta serios atunci obisnuiti-va cu idea de a manca animale.
Sunt o multime : iepuri si fazani cel putin sunt foarte multi (asta la campie unde sunt eu) in alte zone altele.

Last edited by Doktor Mom; 06-09-2010 at 01:55 PM.. Reason: x
Old 06-09-2010, 03:02 PM
seraf seraf is offline
Newbie

Nu vreau sa fiu inteles gresit: nu sunt vegetarian, nu am probleme vizavi de consumul hranei de origine animala, doar ca sunt milos si mi-ar fi tare greu sa iau viata unui animal. Pana acum am evitat aceasta pentru ca locuiesc la oras si sursele mele de aprovizionare cu produse din carne sunt magazinele, nu am avut niciodata nevoie sa sacrific chiar eu animalul pe care urma sa-l gatesc. Bineinteles ca in conditii de supravietuire as fi nevoit s-o fac si nu as fi atat de idiot incat sa-mi pun in pericol viata sau sanatatea din cauza sentimentului de mila. In toate este o masura si orice exagerare nu e buna!
Old 06-10-2010, 06:59 AM
Doktor Mom Doktor Mom is offline
Newbie

Seraf,

te inteleg, cam asa eram si eu, dar mi-am dat seama ca trebuie sa depasesc treaba asta.Trebuie sa fii capabil sa omori un animal si sa-l pregatesti acum (in conditii de normalitate) ca sa poti fi capabil sa faci acelasi lucru in conditii mai deosebite. Nu te baza pe faptul ca after SHTF tu o sa fii diferit.
Asa ca eu ( si din cate am vazut si Bogdan ) m-am facut vanator. Te tine aproape de natura, mai vezi si cum este sa omori un animal si altele.

Din pacate, jupuitul si eviscerarea primului iepure a fost de cascadorii rasului .
dar macar ma imbunatatesc. asa ca in caz de ceva nu o sa fiu chiar "sitting duck".
mai trebuie sa stii si sa pregatesti vanatul, asa ca sunt multe de invatat ACUM! Cine stie sa faca chestiile astea, jos palaria ! Acela are timp sa invete alte lucruri utile.

Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie daca ajungem in situatia Argentinei !!! Vedeti blogul tipului asta http://ferfal.blogspot.com/ in care descrie viata din Argentina. cam infricosator.

ALoha

Last edited by Doktor Mom; 06-10-2010 at 09:34 AM.. Reason: spelling
Old 12-15-2010, 07:49 AM
Kasspian Kasspian is offline
Newbie

In caz de necesitate, nu mai faci nazuri despre vanatoare sau pescuit
in ultima instanta, te multumesti cu insectele si viermisorii pe care ii poti gasi
Old 09-04-2012, 05:37 PM
bogdan's Avatar
bogdan bogdan is offline
Wild Wild... East

In prima instanta cred ca vor fi cainii maidanezi si pisicile maidaneze.
Iar in mediul urban, cred ca o sursa virtual inepuizabila de proteina animala sunt sobolanii.
Old 12-19-2012, 04:11 AM
tudor tudor is offline
Newbie

Vad ca de o vreme nu prea mai scrie nimeni pe aici asa ca incerc marea cu degetul; in ultima perioada massmedia ne bombardeaza cu tot felul de scenarii apocaliptice, potentiale cataclisme terestre si extraterestre,cu care Pamantul se va confrunta intr-o perioada mai apropiata sau mai indepartata a existentei sale.Catastrofe planetare s-au mai intamplat in trecut si se vor intampla inevitabil din nou,unele specii au disparut, altele au aparut sau inca apar sau evolueaza,problema e-cum se va descurca rasa umana?
In urma nenumaratelor reportaje tv despre "apocaliptici" sau "survivalisti" sau cum le-o mai spune,am ramas si eu un pic pe ganduri mai ales ca acum am si un copil la viitorul caruia trebuie sa ma gandesc, iar ratiunea imi spune ca trebuie sa incerc fiu pregatit sa fac fata anumitor situatii de criza.
Intrebarea este.....merita?
Old 12-29-2012, 03:49 PM
dorin.bdm dorin.bdm is offline
Newbie

Animale suntt si vor fi in continuare in Romania. Subdezvoltarea fata de occident, e benefica la acest capitol.
Problema mai importanta ar fi, cum prinzi animalul in caz de .....
Cu pusca e relativ simplu atata timp cat ai gloante. Ulterior, pusca e degeaba.
Cred ca metodele alternative, arc, sageti, sulita, prastie sunt de mentionat aici si rog pe cei cu experienta mai multa sa ne impartaseasca si noua din priceperea lor.
Sarbatori fericite!
Old 01-03-2013, 07:46 AM
bogdan's Avatar
bogdan bogdan is offline
Wild Wild... East

Quote:
Originally Posted by tudor View Post
Vad ca de o vreme nu prea mai scrie nimeni pe aici asa ca incerc marea cu degetul; in ultima perioada massmedia ne bombardeaza cu tot felul de scenarii apocaliptice, potentiale cataclisme terestre si extraterestre,cu care Pamantul se va confrunta intr-o perioada mai apropiata sau mai indepartata a existentei sale.Catastrofe planetare s-au mai intamplat in trecut si se vor intampla inevitabil din nou,unele specii au disparut, altele au aparut sau inca apar sau evolueaza,problema e-cum se va descurca rasa umana?
In urma nenumaratelor reportaje tv despre "apocaliptici" sau "survivalisti" sau cum le-o mai spune,am ramas si eu un pic pe ganduri mai ales ca acum am si un copil la viitorul caruia trebuie sa ma gandesc, iar ratiunea imi spune ca trebuie sa incerc fiu pregatit sa fac fata anumitor situatii de criza.
Intrebarea este.....merita?
Tudor,
Problema cu mass-media este ca aceasta este in permanenta in cautare de senzational. Si cum apocalipsa se incadreaza la aceasta categorie de subiecte...
Acum, din punct de vedere al faptului daca se merita sau nu, e greu de evaluat. Insa eu unul consider ca se merita sa ai o sursa/rezerva de hrana (am stat fara un loc de munca timp de 7 luni la un moment dat), sa ai o rezerva de bani la indemana, sa fii pregatit iarna (am stat inzapezit intr-un camp vreo 36 de ore) si lista poate continua.
Iar daca depasesti necesitatile de baza, un Cernobal se poate intampla oricand. Sau un cutremur similar sau mai mare celui din 1977. Si, la fel, lista poate continua.
Personal, cred ca se merita. Dar fiecare are sistemul propriu de valori si o lista de prioritati.

Bookmarks

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Survivalist Forum forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:
Please select your insurance company (Optional)

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may post new threads
You may post replies