$225. for 8 days of MH food worth it - Survivalist Forum
Survivalist Forum

Advertise Here

Go Back   Survivalist Forum > >
Articles Classifieds Donations Gallery Groups Links Store Survival Files


Notices

Disaster Preparedness General Discussion Anything Disaster Preparedness or Survival Related

Advertise Here
Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
70 days in Alaska, no food... buck3m Wilderness Survival, Hiking and Camping Forum 202 09-23-2018 02:01 AM
How much is a years worth of food? countryboy123 Food and water 21 07-05-2013 08:48 PM
Costco - Is this food worth buying? SWB88 Disaster Preparedness General Discussion 20 01-22-2013 01:22 PM
over 30 days food storage illegal onihawk1 Controversial News and Alternative Politics 63 09-17-2012 02:53 AM
How to Determine a Years Worth of Food? Karnus General Discussion 6 05-07-2012 06:12 AM
7 days of food makes you a terrorist? ForestBeekeeper General Discussion 70 11-30-2011 12:52 PM
Why do you store a year's worth of food? humanoddity Disaster Preparedness General Discussion 89 03-18-2011 02:18 PM
6 days food preparation qwertyjjj Wilderness Survival, Hiking and Camping Forum 11 08-11-2010 07:20 PM
Two Days of Fishing, Four days worth of Fish: Bavarian Raven Boating and Fishing 3 08-31-2009 04:06 AM
Couple lives(food) on $1 per day for 30 days meisje Disaster Preparedness General Discussion 16 12-14-2008 06:43 PM

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-21-2013, 02:10 PM
justincasesfo justincasesfo is offline
Hunter
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,116
Thanks: 276
Thanked 855 Times in 456 Posts
Default $225. for 8 days of MH food worth it



Advertise Here

I was just looking at one website and putting together some meals. I don't usually get freeze dried because I am mainly bugging in so canned food is MUCH cheaper and weight is not a concern.

I thought for road trips and such that I would like to have something easy and lighweight in case of an emergency or we got stuck somewhere for several days.

The 225 dollars gets me

8 days of 6 different meal entreess
8 days of 2 kinds of breakfast
8 days of 2 kinds of dessert

this is 4 servings of each per day for my 4 person family so each person would have a breakfast, dinner and dessert. It might even go more than 8 days because 2 of the people are my kids.

Now for 225 dollars I can get ALOT of canned food at least a months worth. Do you guys think the convience of having these lighweight that I can just throw into a plastic container and put in the car is worth the money?
Quick reply to this message
Old 01-21-2013, 02:15 PM
vexusdev vexusdev is offline
Junior Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 104
Thanks: 24
Thanked 119 Times in 46 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by justincasesfo View Post
I was just looking at one website and putting together some meals. I don't usually get freeze dried because I am mainly bugging in so canned food is MUCH cheaper and weight is not a concern.

I thought for road trips and such that I would like to have something easy and lighweight in case of an emergency or we got stuck somewhere for several days.

The 225 dollars gets me

8 days of 6 different meal entreess
8 days of 2 kinds of breakfast
8 days of 2 kinds of dessert

this is 4 servings of each per day for my 4 person family so each person would have a breakfast, dinner and dessert. It might even go more than 8 days because 2 of the people are my kids.

Now for 225 dollars I can get ALOT of canned food at least a months worth. Do you guys think the convience of having these lighweight that I can just throw into a plastic container and put in the car is worth the money?
You need water to rehydrate these meals.. the water weight itself defeats the purpose if your going off weight as a decision maker.
Quick reply to this message
The Following User Says Thank You to vexusdev For This Useful Post:
Old 01-21-2013, 02:26 PM
goose3's Avatar
goose3 goose3 is offline
Capability, not scenarios
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 11,429
Thanks: 28,063
Thanked 29,285 Times in 8,664 Posts
Default

You should always evaluate food in terms of calories and nutrition. Measuring the amount of food by "servings" tells you very little as that term has no standard meaning.

Adults will need something akin to 2000 calories per day, men more, women less, depending on activity and body size. Are you even in the ballpark of 2000 per day?

Further, what those calories come from matters a great deal. Some "servings" in other brands include sugar drinks; is that what you want?

Mountain House is a very reputable brand, but even then, you have to be sure you're getting what you think you're getting.
Quick reply to this message
The Following 3 Users Say Thank You to goose3 For This Useful Post:
Sponsored Links
Advertisement
 
Old 01-21-2013, 02:29 PM
MightyMouse's Avatar
MightyMouse MightyMouse is offline
TrailBlazer
 
Join Date: Oct 2008
Location: Washington/Oregon
Age: 36
Posts: 734
Thanks: 396
Thanked 547 Times in 257 Posts
Default

Absolutely worth the investment. I would also recommend you get some MREs too. They do not require water and provide instant ready to eat meals which can be a huge bonus if you do not have water available.
Quick reply to this message
Old 01-21-2013, 02:32 PM
Astronomy Astronomy is offline
Survivor
 
Join Date: Oct 2012
Location: Pineland Expat
Posts: 4,783
Thanks: 4,204
Thanked 15,420 Times in 3,809 Posts
Default

The real question is the definition of servings vs. number of pouches provided.

If you are regarding each entree pouch as 2+ servings (as they list)...it won't really be enough. One hungry adult can wolf down an entire 2.5 cup MH dinner pouch by himself/herself. That's from my experience using them in the woods. Small kids would obviously eat less...so the claim of 2.5 servings would work for little ones.

The entree pouches only provide about 500-600 calories (total contents). The breakfasts are a bit smaller and are definitely one person meals for adults. To maintain minimum daily calorie requirements, you'd need to eat about 3 dinner or breakfast entrees per day. On the other hand, you could eat two per day for awhile and eventually start to lose body weight from calorie deficit. Not really a problem in the short term (8 days).

It's good stuff if your primary need is for compact and lightweight meals. Tastes great but can always use seasonings or hot sauce. Individual entrees retail in box stores for about $6.00 - $7.00 out the door w/ tax.

You can read about Mountain House meals in detail here...

http://www.mtnhse.com/mm5/merchant.m...gory_Code=MHDL
Quick reply to this message
Old 01-21-2013, 02:40 PM
FarmerJohn's Avatar
FarmerJohn FarmerJohn is offline
Adventurer
 
Join Date: Nov 2009
Location: North Carolina
Posts: 19,333
Thanks: 6,771
Thanked 26,551 Times in 10,481 Posts
Default

hell no
go to the lds canery itl go a lot farther
Quick reply to this message
The Following User Says Thank You to FarmerJohn For This Useful Post:
Old 01-21-2013, 02:44 PM
SharpDog SharpDog is offline
I love this forum
 
Join Date: Jul 2012
Location: East TN.
Posts: 5,376
Thanks: 6,512
Thanked 7,031 Times in 3,542 Posts
Default

One Month $160:
http://www.survival-warehouse.com/fo...m#.UP2aMSfBdsg

13 Servings $41:
http://www.thereadystore.com/food-st...y-pack-pouches
Quick reply to this message
Old 01-21-2013, 02:50 PM
justincasesfo justincasesfo is offline
Hunter
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,116
Thanks: 276
Thanked 855 Times in 456 Posts
Default

so the pouches i was looking at were the family size pouches and the breakfeasts I was getting in number 10 cans.

This is more shorterm, Earthquake free ways closed down, Storms airport closed down, Roads flooded that type of situation. Since I always carry ALOT of water on a trip just in case i'm ok with needing the water. I also keep a sawyer water filter in my GHB.

Or just plain being stuck on the side of the road. I know one roadtrip I took a major highway was down to one lane doubled the amount of travel time it from 6 to approx 12 hours. that could of been much worse and at those times you can't just pull over and pull out the propane stove and open a bunch of cans to make a meal. However I could open up a package and poor in hot water from my thermos without leaving the road.

Just some thoughts on what I would be using these for. Thanks for all the input. Calorie wise i'm not really worried because as I said these would just be short term.
Quick reply to this message
The Following User Says Thank You to justincasesfo For This Useful Post:
Old 01-21-2013, 02:58 PM
SharpDog SharpDog is offline
I love this forum
 
Join Date: Jul 2012
Location: East TN.
Posts: 5,376
Thanks: 6,512
Thanked 7,031 Times in 3,542 Posts
Default

here are the cans on Amazon for a comparison, each flavor has a different price.

Amazon.com: Mountain House #10 Freeze-Dried... cover
Amazon.com: Mountain House #10 Freeze-Dried...
Quick reply to this message
Old 01-21-2013, 02:59 PM
justincasesfo justincasesfo is offline
Hunter
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,116
Thanks: 276
Thanked 855 Times in 456 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by SharpDog View Post
thanks for those link i like the one month supply but those are only entrees and I think for 1 person. I am buying for 4 people but I might just pick that one up also just to have extra
Quick reply to this message
Old 01-21-2013, 03:01 PM
Goop Goop is offline
Prepared
 
Join Date: Dec 2011
Location: Ventura County, Ca
Posts: 284
Thanks: 0
Thanked 142 Times in 88 Posts
Default

The 3 that i have bookmarked are.

Alpineaire
http://www.disasterstuff.com/store/p...t-143p1546.htm

Mountain House
http://www.providentprovisions.net/M...ase-p/mh07.htm

Backpackers Pantry
http://www.sierratradingpost.com/bac...colorFamily=99

Those are the best price for variety i've found. All single person, zip locked pouches.
Quick reply to this message
Old 01-21-2013, 03:04 PM
Broylz Broylz is offline
Trapper
 
Join Date: Nov 2012
Location: Middle Tennessee
Posts: 997
Thanks: 12
Thanked 857 Times in 432 Posts
Default

catch some $10/10 sales at the local grocery store and you can get 75 meals. easily 60 days worth when you add in some fruits and veggies. get some oatmeal packets and rice sides with some meats and it goes alot further.
Quick reply to this message
The Following User Says Thank You to Broylz For This Useful Post:
Old 01-21-2013, 03:05 PM
Writer's Block Writer's Block is offline
Survivor
 
Join Date: Jan 2010
Location: Victoria BC, Canada.
Posts: 6,874
Thanks: 10,901
Thanked 8,972 Times in 3,817 Posts
Default

MH, while needing water, is an excellent selection for long term storage. No rotation to worry about (well, eventually, but with that shelf life...), only have to worry about stocking in more water.

MH forms the backbone of my long term, down the road, food plans. It is stable, great tasting on average, easy to make, and all around great bang for the buck.
Quick reply to this message
Old 01-21-2013, 03:32 PM
justincasesfo justincasesfo is offline
Hunter
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,116
Thanks: 276
Thanked 855 Times in 456 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by Broylz View Post
catch some $10/10 sales at the local grocery store and you can get 75 meals. easily 60 days worth when you add in some fruits and veggies. get some oatmeal packets and rice sides with some meats and it goes alot further.
Yes do that alot alot but those aren't meals I could easily carry or cook up. This is for short term emergency if I'm on the road
Quick reply to this message
Old 01-21-2013, 03:47 PM
GPArcher GPArcher is offline
Prepared
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 368
Thanks: 454
Thanked 294 Times in 135 Posts
Default

If you've got the $225 burning a hole, I'd say go for it.

Otherwise, you could certainly stretch that money for way more days of food if you pursued cheaper avenues.
Quick reply to this message
Old 01-21-2013, 04:03 PM
MikeK's Avatar
MikeK MikeK is offline
Walking methane refinery
 
Join Date: Jul 2009
Location: Texas
Age: 56
Posts: 63,941
Thanks: 129,389
Thanked 152,767 Times in 44,507 Posts
Awards Showcase
Outstanding Member 
Total Awards: 1
Default

How many calories a day is it? Never go by "servings." Always go by calories. That's the only real way to know what you're actually getting and the only way to make apples to apples comparisons to other foods.
Quick reply to this message
Old 01-21-2013, 04:09 PM
yelruh yelruh is offline
Survivor
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 6,406
Thanks: 5,858
Thanked 9,025 Times in 3,984 Posts
Default

A lot of those would need both water and a way to heat it. Things we always have in the car are a box of granola bars and a case of water. Having kids taught me they always get hungry when you pass a fast food place. Standard answer was there is stuff right there.

What we have in the car when we take a trip? We pack food for several days in a cooler, because we are frugal and don't like making lots of stop to buy overpriced food. Since we often are going camping to, we have cooking stuff, so that we can heat up things.
Quick reply to this message
Old 01-21-2013, 04:15 PM
yelruh yelruh is offline
Survivor
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 6,406
Thanks: 5,858
Thanked 9,025 Times in 3,984 Posts
Default

When we go away for a 2 day weekend, we usually pack enough food for over 4 days. We want to be flexible and not have to cook a meal if what would work would be sandwiches. A bunch of it is things like cans of tuna/ravioli/hash/pasta sauce that will not go bad.

I've been known to break out a stove and heat water for tea/hot chocolate in a parking lot of a museum.
Quick reply to this message
The Following User Says Thank You to yelruh For This Useful Post:
Old 01-21-2013, 04:17 PM
justincasesfo justincasesfo is offline
Hunter
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,116
Thanks: 276
Thanked 855 Times in 456 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by MikeK View Post
How many calories a day is it? Never go by "servings." Always go by calories. That's the only real way to know what you're actually getting and the only way to make apples to apples comparisons to other foods.
Thanks mike I did a quick calculation and it would come out to about 700 calories a day per person mix in various snacks beverage of choice a protein bar and it be around 1200 calories a day. More than enough for 8 days I have gone weeks during training camp at sub 1500 calories and that was with working out 3 hours a day
Quick reply to this message
The Following User Says Thank You to justincasesfo For This Useful Post:
Old 01-21-2013, 04:50 PM
whirlibird whirlibird is offline
Survivor
 
Join Date: Dec 2008
Location: SW Wyoming
Posts: 5,351
Thanks: 1,721
Thanked 6,460 Times in 2,920 Posts
Default

Yegads.
700 calories a day?

I don't know about anyone else but at that level (caloric intake) I ain't gonna be any fun to be around.
And I also know I need more than calories, I need mass to the food.

Looking at lifeboat rations for example, I can live on them but without something to bulk up what I'm ingesting, it will not be enough by far.

The mountain house food is good but the problem is I can sit down and eat a 4 person entree by myself, especially when working.
Quick reply to this message
The Following User Says Thank You to whirlibird For This Useful Post:
Reply

Bookmarks



Quick Reply
Message:
Options

Register Now

In order to be able to post messages on the Survivalist Forum forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:
Gender
Insurance
Please select your insurance company (Optional)

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -5. The time now is 03:44 AM.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
Copyright © Kevin Felts 2006 - 2015,
Green theme by http://www.themesbydesign.net