La noi in ograda - Page 2 - Survivalist Forum
Survivalist Forum

Advertise Here

Go Back   Survivalist Forum > > >
Articles Classifieds Donations Gallery Groups Links Store Survival Files

Notices

Advertise Here
Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-03-2013, 06:54 AM
bogdan's Avatar
bogdan bogdan is offline
Wild Wild... East

Advertise Here

Quote:
Originally Posted by dorin.bdm View Post
Animale suntt si vor fi in continuare in Romania. Subdezvoltarea fata de occident, e benefica la acest capitol.
Problema mai importanta ar fi, cum prinzi animalul in caz de .....
Cu pusca e relativ simplu atata timp cat ai gloante. Ulterior, pusca e degeaba.
Cred ca metodele alternative, arc, sageti, sulita, prastie sunt de mentionat aici si rog pe cei cu experienta mai multa sa ne impartaseasca si noua din priceperea lor.
Sarbatori fericite!
Dorin,
Anul acesta (si in urmatorii ani, dupa cum se prefigureaza) este o mare problema populatia de iepure salbatic si de prepelita in zona de sud a Romaniei. Din cauza iernii grele din 2011- 2012, 90% din prepelita a murit, la fel cam 75- 80% din populatia de iepure.
In alta ordine de idei, am "auzit" de zone din Romania unde braconajul a dus la eliminarea efectiva o oricarui animal salbatec. Si nu glumesc.
La fel, in zonele in care exista caini hoinari nu mai este vanat.
Din aceste cauze eu nu mizez pe populatia de animale salbatice.

In alta ordine de idei, pentru hrana, cred ca sunt mai eficiente capcanele decat armele. Pentru simplul motiv ca un om poate instala foarte multe capcane care sa "lucreze" cat timp omul face altceva, pe cand un om poate folosi o singura arma si nu mai poate face nimic altceva cat timp este la vanatoare. ATENTIE! in Romania este ilegal sa pui capcane pentru animale.
Old 03-29-2014, 02:59 AM
bazu bazu is offline
Member

nu e decat un an si o luna de la ultimul mesaj, deci se poate invia. :-)

Locuiesc la 3 Km de oras si fazanii, iepurii, prepelitele sunt parte din peisajul zilnic. Fazanii mai ales. Par foarte multi, dar intr-un scenariu EOTWAWKI nu consider ca merita deranjul sa te folosesti de aceasta sursa de hrana. La prea multi o sa le vina aceiasi idee. O sursa mai viabila de carne sunt cainii vagabonzi, dar trebuie folosita inainte ca marea majoritate a populatiei sa ramana fara hrana.
Sotia mea are cunostinte de botanica si am incurajat-o sa identifice plantele salbatice comestibile din zona, dar si aceasta sursa este doar ceva de completare, daca nu esti obisnuit cu plantele salbatice, nu poti sa mananci doar asa ceva, te strici la stomac.

Daca se va intampla EOTWAWKI, cel mai bine este sa te bazezi pe stocuri de hrana, gradina personala de legume si, dupa 4-5 ani de la eveniment, poti sa incepi sa te folosesti si de alte surse - vanat si peste. Pana atunci presiunea asupra populatiilor de animale va disparea si speciile mici (o parte cel putin) isi pot reveni ca numar. Dar, in cazul unui eveniment major, cea mai importanta sursa va fi gradina. Si sa-ti asiguri hrana din gradina este o munca foarte grea. Si ai nevoie de experienta multa. Daca nu ai macar 4-5 ani de gradinarit la activ, atunci vei avea nevoie de stocuri de mancare pt. 2-3 ani pana iti iasa ceva.
Quick reply to this message
Old 05-08-2014, 11:52 PM
Caius Caius is offline
Newbie

Default Un web site resurse din vecini (Serbia)

Salutare,

Am citi si eu despre ce discutati si daca merita...
vezi web site www. s h t f s c h o o l .com unde descrie cum a fost la sarbi in '95 si ce a mers si ce nu.
Free newsletter dar pt mai multe detalii trebuie platit access.
In orice caz merita citit tot ce e free si abonat la newsletter pt ca informatiile sunt valide si testate "in razboi"

Eu locuiesc in USA acum dar mai mult noroc aveti voi in RO pt ca se poate re infiinta economia "din spatele blocului" si de la tara mult mai usor, in plus casele sunt din caramida si beton si ofera protectie de zeci de ori mai buna in caz de incendiu, atac cu arme de foc sau nuclear. Obiectiv vorbind in RO va fi un procentaj superior de supravietuitori in comparatie cu tarile "civilizate" unde nu stiu nici sa faca un foc de tabara, daramite sa identifice o planta comestibila.
In plus majoritatea in USA au arme de foc si au vazut prea multe filme cu Rambo, asa ca se va face o triere serioasa si dpdv asta in primele saptamani.
In RO va fi relativ bine pt cei care se pregatesc de pe acum si mai ales dpdv fizic si mental. Ganditi-va la mestesuguri si unelte cam 1900 - dar cu cunostinte din 2014 si manuale .pdf free de pe internet =
Quick reply to this message
The Following User Says Thank You to Caius For This Useful Post:
Sponsored Links
Advertisement

Old 06-24-2014, 05:14 AM
bogdan's Avatar
bogdan bogdan is offline
Wild Wild... East

Multe idei bune.
As adauga o resursa buna, zic eu.
http://ierburiuitate.wordpress.com/

Bookmarks

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Survivalist Forum forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:
Please select your insurance company (Optional)

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may post new threads
You may post replies