Gold Made For Preppers - Combibar - Survivalist Forum
Survivalist Forum

Advertise Here

Go Back   Survivalist Forum > >
Articles Classifieds Donations Gallery Groups Links Store Survival Files


Notices

Financial Forum Economics and Precious Metals

Advertise Here
Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Any Vegan Preppers or Preppers with Allergies to food RebelQueen Food and water 67 10-01-2018 11:07 PM
Identifying other possible preppers (Doomsday Preppers?) goose3 Disaster Preparedness General Discussion 100 07-01-2018 05:11 PM
**Ladies Section** Any Vegan preppers or allergic to food preppers? RebelQueen Ladies Section 29 03-31-2016 05:13 PM
Texas bill to create gold repository and move gold out of Fed vaults pmbug Financial Forum 59 06-18-2015 11:39 AM
Gold Prospectors United Group, Do You Like to Talk About Or Hunt For Gold? TXplowgirl General Discussion 0 01-19-2015 01:14 PM
If some sort of gold standard were to ever return, will silver keep pace with gold? Squiddy70 Financial Forum 13 03-25-2013 09:58 AM
more States seek currencies made of silver and gold 97guns Financial Forum 17 02-07-2012 12:09 PM
Gold Forex “Sharp slump in Shanghai major gold future contract” theberkeyguy New Member Introduction 6 03-17-2011 02:30 AM
Make your own gold from electronic scrap and gold plated items. vicdotcom Disaster Preparedness General Discussion 11 02-16-2011 09:43 AM

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-25-2012, 06:42 AM
bobsmith bobsmith is offline
I love this forum
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 5,330
Thanks: 774
Thanked 3,327 Times in 1,921 Posts
Default neat way to buy 1g gold bars



Advertise Here

https://www.valcambigold.com/categor...bibar-50g.aspx

if you buy one 50 gram plate, it works out to only about $2 premium over spot per 1g bar.
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 07:52 AM
SazTam's Avatar
SazTam SazTam is offline
Hiker
 
Join Date: Apr 2011
Location: Eastern Iowa
Posts: 679
Thanks: 297
Thanked 1,847 Times in 430 Posts
Default

I would not mind investing in some of these... easy to pull apart and trade smaller amounts, even the silvers are nice.
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 08:04 AM
sierra skier's Avatar
sierra skier sierra skier is offline
Survivor
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 8,691
Thanks: 23,825
Thanked 26,071 Times in 7,062 Posts
Default

The combi bar is as cool way to get the small gram sized gold bullion bars.
Quick reply to this message
 
Old 08-25-2012, 08:29 AM
gitnready4it's Avatar
gitnready4it gitnready4it is offline
Member
 
Join Date: Dec 2011
Location: Southwest MO
Age: 49
Posts: 249
Thanks: 417
Thanked 309 Times in 142 Posts
Default

these would be excellent for barter!
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 10:57 AM
BJJ_Grappler's Avatar
BJJ_Grappler BJJ_Grappler is offline
Survivor
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 14,723
Thanks: 14,497
Thanked 24,509 Times in 8,132 Posts
Default

How do you know this company is legit?
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 11:08 AM
txflyer's Avatar
txflyer txflyer is offline
Silver Wings
 
Join Date: Sep 2011
Location: Wild Blue Yonder
Posts: 11,344
Thanks: 27,335
Thanked 25,163 Times in 8,104 Posts
Default

Hey those are pretty cool.

Somebody buy one and tell us what you think.
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 11:38 AM
Watchingtheweasels's Avatar
Watchingtheweasels Watchingtheweasels is offline
Survivor
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 7,381
Thanks: 7,595
Thanked 15,793 Times in 4,943 Posts
Default Inexpensive?

It's $22 per gram less than the 1g ingots they advertise?
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 01:51 PM
bobsmith bobsmith is offline
I love this forum
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 5,330
Thanks: 774
Thanked 3,327 Times in 1,921 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by BJJ_Grappler View Post
How do you know this company is legit?
i dont. and they only accept bank wire for payment. why dont you buy 1000 ounces and tell us if they deliver the goods or not.
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 01:53 PM
bobsmith bobsmith is offline
I love this forum
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 5,330
Thanks: 774
Thanked 3,327 Times in 1,921 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by Old_Mil View Post
It's $22 per gram less than the 1g ingots they advertise?
yup.
it's all about handling. the smaller the unit size, the more handling factors into the price.
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 01:57 PM
jelloman jelloman is offline
Survivor
 
Join Date: May 2012
Posts: 7,434
Thanks: 4,088
Thanked 25,029 Times in 6,560 Posts
Default

The Hershey bar...in gold...
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 02:04 PM
SCUBADIVINGJOE SCUBADIVINGJOE is offline
It is just me
 
Join Date: Mar 2009
Location: Southwest "HOT"
Posts: 720
Thanks: 780
Thanked 1,042 Times in 400 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by bobsmith View Post
https://www.valcambigold.com/categor...bibar-50g.aspx

if you buy one 50 gram plate, it works out to only about $2 premium over spot per 1g bar.
That is $100 per oz over spot.
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 02:29 PM
sierra skier's Avatar
sierra skier sierra skier is offline
Survivor
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 8,691
Thanks: 23,825
Thanked 26,071 Times in 7,062 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by SCUBADIVINGJOE View Post
That is $100 per oz over spot.
Most gold is at least $50 over spot per oz.to begin with. To get 50 grams in a divisible bar for $100 over spot is not so unreasonable.
Quick reply to this message
The Following 2 Users Say Thank You to sierra skier For This Useful Post:
Old 08-25-2012, 02:39 PM
bobsmith bobsmith is offline
I love this forum
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 5,330
Thanks: 774
Thanked 3,327 Times in 1,921 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by SCUBADIVINGJOE View Post
That is $100 per oz over spot.
go find me a source that offers 1g bars for 2$ over spot per bar. any quantity.
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 02:46 PM
Steve28 Steve28 is offline
I love this forum
 
Join Date: Aug 2012
Location: Nova Scotia
Age: 48
Posts: 12,493
Thanks: 44,447
Thanked 45,707 Times in 10,991 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by SCUBADIVINGJOE View Post
That is $100 per oz over spot.
Isn't it $62/oz over spot? 31.1g = 1oz.
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 03:07 PM
ksmedman's Avatar
ksmedman ksmedman is offline
Dunning-Kruger Survivor
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 6,799
Thanks: 10,809
Thanked 19,248 Times in 4,999 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by BJJ_Grappler View Post
How do you know this company is legit?
IIRC they were part of Credit Suisse at one time. What I've heard is that they are very legit.
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 03:24 PM
Goldsmithy's Avatar
Goldsmithy Goldsmithy is offline
Junior Member
 
Join Date: Mar 2012
Location: Ohio
Posts: 239
Thanks: 116
Thanked 331 Times in 134 Posts
Default

Way, way cool idea....but VERY expensive. While the premium is fine for a 1gm. coin, having to pay a high premium on each is expensive for that quanity.
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 03:28 PM
Mortimer's Avatar
Mortimer Mortimer is offline
Survivor
 
Join Date: Dec 2009
Location: Kansas
Posts: 2,688
Thanks: 879
Thanked 3,588 Times in 1,443 Posts
Default

According to my math about $44 per ounce over spot for a single 50g bar.

Spot price: $1670.91
Single 50g bar price = $2871.05
50g = 1.764 oz

price per oz = $2871.05 / 1.764oz = $1715.08 per oz

Price over spot = $1715.08 - $1670.91 = $44.17 over spot

Still not bad at all, much cheaper per oz than most minted rounds. Being easily divisible is a nice bonus. You can get them even cheaper at $2,831.05 each if buy 100+ (in case you have a quarter million $ to spare)
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 03:45 PM
Steve28 Steve28 is offline
I love this forum
 
Join Date: Aug 2012
Location: Nova Scotia
Age: 48
Posts: 12,493
Thanks: 44,447
Thanked 45,707 Times in 10,991 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by Mortimer View Post
According to my math about $44 per ounce over spot for a single 50g bar.

Spot price: $1670.91
Single 50g bar price = $2871.05
50g = 1.764 oz

price per oz = $2871.05 / 1.764oz = $1715.08 per oz

Price over spot = $1715.08 - $1670.91 = $44.17 over spot

Still not bad at all, much cheaper per oz than most minted rounds. Being easily divisible is a nice bonus. You can get them even cheaper at $2,831.05 each if buy 100+ (in case you have a quarter million $ to spare)
I believe the website is using troy ounces, so 50g = 1.608 ounces
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 05:40 PM
Jash's Avatar
Jash Jash is offline
Patiently Waiting
 
Join Date: Dec 2010
Location: Straya, mate!
Posts: 5,717
Thanks: 7,169
Thanked 13,197 Times in 4,064 Posts
Default

They do silver bars too. Bonus!! Premium is a bit on the high side though.
Quick reply to this message
Old 08-25-2012, 06:39 PM
bobsmith bobsmith is offline
I love this forum
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 5,330
Thanks: 774
Thanked 3,327 Times in 1,921 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by Jash View Post
They do silver bars too. Bonus!! Premium is a bit on the high side though.
for silver junk is probably the way to go. no premium at all.
Quick reply to this message
Reply

Bookmarks

Tags
combibar, gold, money



Quick Reply
Message:
Options

Register Now

In order to be able to post messages on the Survivalist Forum forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:
Gender
Insurance
Please select your insurance company (Optional)

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -5. The time now is 12:13 PM.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Copyright © Kevin Felts 2006 - 2015,
Green theme by http://www.themesbydesign.net