Survivalist Forum banner

aspecte ale survivalului in romania, sau "nea Marin versus apocalipsa cu moroi"

14K views 23 replies 9 participants last post by  bogdan 
#1 ·
aspecte ale survivalului in romania, sau "nea Marin versus apocalipsa cu moroi"

Ma gandeam aici sa postam si sa dezbatem o lista de aspecte specifice ale survivalului in Romania si a felului in care se pot adapta anumite informatii la situatia si realitatile romanesti. Majoritatea literaturii in domeniu este legata de spatiul anglo-saxon in special US si multe lucruri sunt total inadaptabile.

Prima idee care imi vine in minte este legata de situatiile "hazardoase" la care ne-am putea astepta in Ro. Ma gandesc la un fel de harta a dezastrelor si un top al lucrurilor periculoase strict legate de zona noastra (invazii extraterestre si zombie nu le-as pune desi ar fi interesant scenariul "nea Ion vs Umbrella corporation":D)
O alta idee este legata de gun control. Nici nu are rost sa imi bat capul cu dezbateri despre jdemii de munitii, pdw si smg-uri cand eu n-o sa pun mana nici macar pe un ak in tot restul vietii mele in Romania.. Cam in ce fel ati pune problema autoapararii sau apararii proprietatii in caz de shtf? arcul cu sageti? prastia, furca, coasa si toporul?
Al 3-lea aspect ar fi sumele disponibile pentru investit in "survival". Poate unii dintre voi au o situatie financiara extrem de buna, dar in calitate de om de rand (sau mai rau, student ca mine:D ) ce prioritati ar trebui sa am. Evident nu o sa imi permit un BOV extravagant, cine stie ce echipamente...
Aspectele geografice ar fi iarasi diferite: traim intr-o tara relativ mica, cu distante nu foarte mari, cu o infrastructura asa cum e.. cam in ce fel ati vedea retragerea strategica? v-ati folosi de casa de la tara? o cabana izolata la munte? dar daca traiti in baragan sau in Bucuresti?

Pe de alta parte as puncta aspectele noastre pozitive:suntem survivor innascuti. Spre deosebire de vestici majoritatea noastra au o proprietate undeva la tara si intr-o masura sau alta inca mai avem legaturi cu viata rurala. Casele noastre inca mai au sobe clasice si undeva prin magazie mai avem cate-un metru cub de lemne. Suntem obisnuiti cu un confort mai redus si ideea de a aprinde o lumanare cand se ia curentul nu e chiar atat de infioratoare (imi pare rau daca va trezesc amintiri neplacute...), Avem o capacitate de DIY de asemenea mare (iar fac apologia vremurilor apuse, pe-acasa am carti intregi din gama" construiti si experimentati", "cartea micului mester" si alte chestii de gen. Inca stim chestii despre "food storage" de la facutul de zacusca pana la afumat carnatii si slanina in pod sau despre diferite plante comestibile (oare cati straini stiu de ciorba de stir, mancarea de urzici, socata sau salate de leurda?).

Voi incheia aici acest post ce se doreste mai degraba retoric, poetic si deschizator de dezbateri decat exhaustiv asupra problemei. Cu speranta ca nu am aberat foarte mult astept cu interes ideile si postarile voastre
 
See less See more
#2 ·
Cred ca ai pus bine punctul pe i.
Insa as vrea sa te contrazic putin intr-un aspect. In Romania poti sa detii legal o arma de foc, cu anumite conditii stipulate in lege. Nu ma refer la pistoale/revolvere, ci la arme lungi, shotgun-uri si carabine.
Si se pot detine atat pe permis de vanator (cel mai bine, cred) sau pe permis de colectionar.
 
#3 ·
Bine v-am gasit

Intentionez sa incep constructia unei case cat mai independente energetic(in limita bugetului)si sa incep pregatirile pentru catastrofa(naturala,sociala..etc)
Problema la noi e ca nu poti detine o arma decat in cazul in care esti vanator,locurile fiind limitate pentru fiecare judet(deja epuizate unde locuiesc eu)Cum putem detine legal o arma fara a avea permis de vanator?
 
#4 ·
Pe permis de colectionar. Pe anca.com.ro la http://www.anca.com.ro/forum/viewtopic.php?t=716 gasesti detalii. Esti conditionat ca nu poti detine mai mult de 10 cartuse pentru una din arme (una singura, dar la alegerea ta) dar asta nu este un impediment prea mare.
Pe permis de vanator conditiile sunt mai relaxate. Si nu este obligatoriu ca tu sa fii vanator la una din asociatiile de la tine din judet (da, acum sunt mai multe asociatii, nu doar una). Poti sa ai domiciliul in Arad si sa fii membru vanator la o asociatie din Calarasi (spre exemplu).
 
#5 ·
Stiu ca poti detine arme prin permisul de vanator dar am inteles ca procedura e destul de incurcata, trebuie semnatura de la cativa vanatori, plus ca ai o limitare extraordinara la tipurile de arme, cantitatea de cartuse, (nu stiu f bine detaliile).
Cam care ar fi avantajele d p tau de vedere pentru permis de vanator vs colectionar? legislatia mai lejera? mai multe cartuse disponibile? taxe mai mici?
Imi place mult sa trag cu arma dar imi repugna gandul de a omora animale salbatice exclusiv pt placere. Si plus ca as fi mai interesat de modelele militare decat de cele de vanatoare.
Am fost de curand in Polonia si acolo civilii pot avea acces la orice model daca este blocat pe semi (ironic chiar si pusti mitraliera incapabile de full auto), plus ca nimeni nu-i intreaba de numarul de cartuse. Amicul meu polonez avea acasa un ak, un H&k g36, un H&K usp si un CZ. Am putut sa ma joc cu ele fara nicio pb la poligon. Plus ca un revolver keseru cu capse si bilute de 6 mm putea fi cumparat chiar si de copii. Ma intristeaza teribil faptul ca la noi sunt atat de rigizi din punctul asta de vedere. Cu o lege ferma si respectata ar putea sa largeasca accesul fara sa puna in pericol siguranta publica.
Cat despre mine cred o sa raman la tirul cu arcul/ airsoft pt o perioada.
 
#6 ·
Procedura de devenire vanator nu este incurcata. Te "lipesti" de o asociatie, faci un an de stagiu la ei, in timpul anului te vad oamenii, primesti recomandari de la 2 dintre ei si poti intra in examen. Este drept ca este mai complicat decat sa devii colectionar, DAR ai anumite avantaje:
- poti detine si FOLOSI aproape orice carabina de la calibrul .222 pana la .50BMG (semi, lever, bolt sau single). In plus, poti detine si folosi orice shotgun.
- iesirea in poligon este simpla. Arma in toc, munitia in toc, fuga la poligon.
- ai dreptul sa detii cartuse acasa. Sunt restrictii de cantitate (parca 300 de fiecare calibru de shotgun si 100 de fiecare calibru de carabina), dar poti detine fara probleme.
La permisul de colectionar, avantajele sunt ca poti detine si arme scurte (cu restrictii privind modelul, etc) si il poti obtine mai usor.
Dezavantaje sunt:
- Nu ai dreptul sa detii munitie decat pentru 1 singura arma lunga, folosita exclusiv pentru autoaparare si exclusiv la locul colectiei;
- nu ai dreptul sa porti armele respective decat cu hartie de la militie. Asta inseamna ca daca te duci la o expozitie sa-ti arati armele, trebuie sa iei hartie pentru fiecare arma in parte cu traseul, timpii, etc. Daca esti in afara traseului, esti pasibil.
- este destul de greu sa scoti armele in poligon. Iar munitia o poti doar cumpara in poligon (as vrea sa vad eu poligon unde gasesti munitie pentru calibre mai "exotice") si o poti folosi doar acolo.

Ca o paranteza, daca ai permis de vanator, obtinerea permisului de colectionar este doar o formalitate.
 
#23 ·
Suna ca dracu! Unde se vede ca romanu' nu are voie nimic in tara "lui".
Da' sa te stergi la fund ai voie? Nici asta daca hirtia nu e din glasspapier gross.

Sper macar ca ceva cutite, arc si prastie e voie, ca daca nici asta atunci sa dea statul gratuit butuci oficiali de pus gatul.
 
#9 ·
Nu jocul in sine este interesant, ci faptul ca pe harta respectiva, chiar si pentru Bucuresti si Pitesti (verificate de mine) sunt localizate case de amanet, spitale, etc. Nu sunt toate, este adevarat, dar localizarea este bine pusa.
 
#10 ·
Da, am constatat ca partial se potrivesc anumite obiective desi e destul de slabuta. Eu ma gandeam la ceva mai elaborat: pe baza datelor statistice actuale sa se realizeze un fel de harta cu diferite riscuri calculate pentru fiecare zona. Ma gandesc la cei de la ISU, de la protectia civila, institutul de fizica pamantului, institutul de statistica. Chiar si cei de politie care cu siguranta au harti ale criminalitatii. Daca s-ar compila toate datele lor si s-ar prezenta riscurile pentru fiecare zona pe o harta gen google earth ar fi un lucru mare. As fi primul care ar printa-o si pastra-o cu sfintenie pe un perete in casa.
 
#11 ·
Ar fi magnific. Problema insa este secretomania ce "abunda" in organele de la noi.
In plus, ar treui ca cineva s-o compileze. Si acel cineva va fi "atras" intr-un joc murdar de catre firmele de imobiliare?!
Whatever, datele INFP si ale INCERC sunt publice. La fel, datele sintetice ale institutului de statistica. Pentru cele ale MAI insa... ar mai trebui sa treaca multa apa pe Dambovita.
 
#16 ·
In lipsa de arme de foc - Sabiile scurte gen maceta si cutite dar trebuie un pic de instructaj ca sa fii efectiv, mai ales impotriva atacantilor multipli - cauta free ebooks "art of small sword" sau youtube Paul Vunak la sectia despre cutite (dar vezi si alte video cu si stilul lui - genunchi, coate, ochi, "capul in gura" si lovituri la testicule). Prastia si arcul pt vanat animale mici. O toporisca nu mai mare decat un ciocan face si ea ravagii daca ai idee cum sa o folosesti. Sabiile ninja si altele mai lungi nu sunt practice pt ca nu pot fi transportate usor si in public, dar sunt bune "la casa omului" pt home defense - din nou daca stii ce faci si este spatiu de manevra. Personal sunt adeptul sabiei scurte de gen Gladius si al baionetei Chassepot, si al unui cutit gen Cold Steel Bushman sau Bowie Bushman, care pot fi flosite si a varfuri de sulita. Ideea cu permisul de vanatoare mi se pare geniala si de aur, musai trebuie luat; in plus antrenamentul la tir dobandit pre SHTF e "priceless" :D:
 
#17 ·
Trebuie mai mult instructaj. Am cochetat si cochetez cu Pekiti- Tirsia, dar asta este doar in cel mai pesimist cu putinta scenariu.
Prastia, arcul si chiar atlatl cer un bun antrenament, ca sa fii eficient. La vanatoare mi se par virtual ineficiente, cel putin in caz de SHTF, cand vanatul va fi foarte rar si presiunea pe vanat destul de mare.
La densitatile de populatie de la noi, dupa pregatire, eu am mizat pe culegator (cu ceva tente de guerilla garden), pe pescuit si abia apoi pe vanatoare.
 
#18 ·
@ takion - din moment ce in Ro e interzis aproape orice ca arma, iar chestiile alea care le iei cu permis si trag cu bile sunt mai mult de forma decat ceva pentru o situatie serioasa, cel mai bine e sa incepi pregatirea cu mijloace defensive. Iti poti achizitiona vesta si casca de protectie clasa 3 cu usurinta, fara sa necesite vreun permis. La fel constume antivandal.
In rest, ai putea sa ai pe stoc o catana, o bata de basebal upgraded cu cuie antibeton, un shocker, un laser si alte cateva chestii destul de ajutatoare.
Nu iti trebuie arma. Aia e primul lucru care ii obtii in situatia de SHTF fara sa-ti mai bati capul cu legalitatea. Dar pentru asta, iti trebuie restul.

Apoi, nu strica niste statii radio de mare putere, un medkit mai serios, si un sistem de backup energie electrica cu generator, baterie camion + UPS. Sa ai curent poate fi critic intr-o sitiatie nasoala.

@bogdan - instructajul e alt capitol important. Din pacate in Ro se face mai mult circ decat instructaj, incepand din aramata si terminand cu asa-ziele cluburi de lupte de tot felul. Spun din experienta.
 
#21 ·
X47, care sunt restrictiile la care faci referire, ca si vanator?
Arme de asalt functionale... depinde ce intelegi prin asta.
Da, nu ai voie la arme automate. Insa la semiautomate, nu prea sunt probleme mari.
Ca si colectionar sau ca si vanator.
Ca si colectionar ai insa limitarea ca ai voie sa detii doar vreo 10 cartuse pentru una din armele de colectie.
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top