Survivalist Forum banner

Despre cutite

20K views 15 replies 14 participants last post by  hreho 
#1 ·
Salutare tuturor, sunt relativ nou pe acest forum desi il urmaresc cu interes de ceva vreme.
Si pentru ca tot vorbim despre supravietuire in limba materna, cum am putea sa nu vorbim si despre tovarasul nelipsit de langa noi in peregrinarile prin paduri si coclauri: cutitul de supravietuire?
Personal am ramas fara cutit de o saptamana circa, folosit in mod eronat intr-o tehnica de battoning de un prieten. Viitoarea mea achizitie va fi un Esee RC-5(fosta RAT CUTLERY). :thumb:
Ce cutit aveti ? Care sunt preferintele voastre?

Respect!
 
#2 ·
Nu prea le am cu cutitele, eu sunt pasionat de chestii militare si am acasa:
1.una bucata baioneta romaneasca de ak. Nu stiu cat de folositoare este pentru uz, deoarece are lama tratata cu mercur, deci cred ca un gratar cu gust de mercur ar fi cam "condimentat"
2.una bucata maceta Herbertz (nu e brand, insa materialul e bun).
3.una bucata baioneta ak47 chinezeasca, foarte robusta si durabila(luata de la chinezi pentru 25 ron, fooooarte placuta si practica).
4.una bucata briceag unguresc, made in hungary, il am de multa vreme, bun pentru chestii usoare gen gratar, etc.
5.una bucata briceag victorynox, modelul patent(asta il tin in masina).
6.una bucata briceag chinezesc( 10 cm tot briceagul, pe care il tin la chei).

In alta ordine de idei, am vazut cutite si bricege ce ajung si la 300 ron. Ce au asa special aceste cutite? O sa spuneti materialul, dar otelul de calitate nu mai este o problema in ziua de azi. Bun, daca nu materialul, atunci?

LE:preferinta mea este sa fie robust, practic, si sa il poti folosi la orice. NU ma intereseaza neaparat un cutit de fite, chiar si un cutit taranesc, din ala comunist mi se pare bun in situatii dificile. Ideea e sa fie durabil, treaba asta cu alergatul dupa branduri pe mine ma depaseste. Maximul dupa care as merge ar fi o baioneta ruseasca de la mama ei (cam 200ron cu tot cu transport). Insa as da banii aceia mai mult pentru prestigiul care il ofera un asemenea produs.
 
#3 ·
Mai precis de unde ai luat replica aia de baioneta ? Ma tenteaza si pe mine ceva ieftin si am gasit doar la 40 ron, la bucur obor, in Buc.

Momentan singurul meu cutit este unul multifunctional, cu lingurita si furculita, luat din hipermarket cu 3,5 lei. Oricum la banii astia avea si teaca si era chiar ascutit.


Bricegele facute de firme celebre au o calitate deosebita a asamblarii si sunt garantate pe viata. Ma refer mai ales la Victorinox si Wenger, dar si Leatherman, desi ceea ce fac ei sunt mai degraba unelte multifunctionale. Bricegele acestor firme au devenit emblematice pentru categoria din care fac parte...deci calitatea asamblarii + prestigiul marcii = pret mai ridicat.
 
#8 ·
Romanian to English tranlation via translategoogle:
Hi all, I am relatively new to this forum although it while watching with interest.
And because we're talking about survival in the mother tongue, how can we not talk about fellow attended all around us in the woods and wilderness wanderings: survival knife?
Personally, I ran a knife around week, erroneously used a technique battoning a friend. My next acquisition will be an essay RC-5 (formerly RAT Cutlery).
What you knife? What are your preferences?

Respect!
 
#14 ·
Am gasit o lista de cumparaturi (nu conteaza numele sau brandu-ul dar sa va faceti idee de ceva similar ce se gaseste in RO) Depinde de scop, utilitar, aparare, etc sunt o gramada de optiuni. In plus verificati legile in vigoare pe unde locuiti inainte sa iesiti cu cutitul la brau.

Cutite
Cold Steel Bushman sau Bushman Bowie
Baioneta AK (ascutita de un profesionist)
Baioneta Mauser (ascutita de un profesionist)
Morakniv Classic Craftsmen Utility Knife
Cold Steel Kobun Tanto Fixed
Cold Steel Voyager XL Tanto Plain Edge Knife
Cold Steel Tanto Spike Knife
Smith & Wesson Black HRT Boot Knife
MTECH Tactical Folding Knife

Sabii /macete
Cold Steel Gladius Machete
Cold Steel 1917 Cutlass Handle with Leather Scabbard
Cold Steel Kukri Machete with PVC Handle
Baioneta Chassepot
Cold Steel Cutlass Machete
Cold Steel Magnum Kukri
Cold Steel 1796 Light Calvary Sword

si aplicati daca vreti motto-ul: "One is none - two is one"
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top