Survivalist Forum banner

La noi in ograda

15K views 23 replies 13 participants last post by  bogdan 
#1 ·
Salut baieti, sunt nou pe aici iar acesta este primul meu post in aceasta sectiune.
Intrebarea mea este: la noi in Romania, care sunt plantele comestibile, pe care ne putem baza in cazul unui scenariu EOTWAWKI? Care sunt animalele? Intreb aceasta pentru ca in afara de musetel, floarea soarelui si inca cateva plante nu stiu nimic ce poate fi mancabil. La animale... e mai usor, in caz de urgenta exista maidanezi peste tot:D:
 
#2 ·
Salve.
Sa incepem enumerarea aici? Sunt MULTEEEEEE.
La mine acasa e o vorba, "de cand rasare urzica pana cand cade nuca, nu mori de foame".
Daca esti in tara, poate gasim timp de iesiri. Mai schimbam cunostinte, idei, etc.

Bogdan
 
#3 ·
Salve Bogdan!
Tare:)) Chiar tare, ma asteptam sa fie o lista mai mica, dar uite ca si acum mama natura a fost darnica cu noi. Ar fi interesant insa sa facem o lista, dar oricum, cand ma gandesc ca am vazut mai demult un AUDI A4 cu o tanti pe marginea drumului care culegea urzici, imi dau seama ca am ramas totusi urmasii dacilor, deci nu murim noi asa usor.
 
#4 ·
Sa incerc sa enumar, din ce stiu si-mi vine in minte:
- urzici
- macris
- papadie
- papura
- ferigi (atentie, trebuie doar "mugurii" consumati)
- stevie
- loboda
- podbal
- fructele majoritatii copacilor, maracinilor, tufelor si boschetilor
- napi si mandalaci (nu stiu denumirea stiintifica, sa fie usor de reperat) pentru radacina
Nu-mi mai vin in cap acum. Ca o chestie, o vizita intr-o gradina botanica va insemna mult.
 
#9 ·
Oricine are o idee vaga despre supravietuire in natura o sa iti spuna ca nu poti supravietui pe termen lung doar cu plante salbatice. Pentru cateva zile, poti sa incerci fructe de padure si chestii de genu, dar o sa faci foamea daca te bazezi doar pe asta.

Pentru supravietuire in natura e necesara vanatoarea si/sau pescuitul. O spun cu regret, pentru ca nu agreez acest gen de activitate, consider ca natura trebuie lasata in pace, dar in caz de supravietuire...faci si ce nu iti place. :(

Asta nu inseamna ca trebuie sa te lipsesti de placerea de cunoaste si de a manca plantele comestibile. Eu mi-am cumparat un mic ghid, gasesti o prezentare aici: http://observatorspecial.blogspot.com/2009/09/ghidul-plantelor-comestibile.html

Alte variante pentru scenarii apocalyptice sunt conserve (mai ales), gradini clandestine, pescuit....

Eu nu sunt fan ciuperci, decat eventual pe pizza:D:, in situatii de supravietuire nu se merita efortul, pentru ca au putine calorii. Pe cine intereseaza subiectul trebuie sa isi cumpere un ghid calumea pentru ciuperci si sa fie foarte atent. Un domeniu cam riscant zic eu, fata de beneficii.
 
#10 ·
Corect! Intr-o situatie de supravietuire ai nevoie de proteina animala pe langa carbohidrati pentru a face fata stimulilor externi, care sunt mult mai puternici decat in situatiile cu care esti obisnuit, deci corpul are nevoie implicit de mult mai mult " combustibil".
In Romania mai sunt inca destule animalute care te-ar putea salva de la o situatie de urgenta, desi cu taierea abuziva si masiva a padurilor(si nu numai) au mai disparut unele specii sau numarul lor s-a redus simtitor.
La partea cu piscicultura situatia e si mai neagra. Poluarea , braconajul si pescuitul industrial au facut ravagii. .....dar si aici, in caz de necesitate nu cred ca se moare de foame.
Ma alatur si eu ideii ca nu agreez vanatoarea si pescuitul asa zis "sportiv", asa cum nu agreez in general pe cei care abuzeaza sau distrug natura in general.

Va rog fiti blanzi, nu dati cu pietre :)

Numai bine!
 
#13 · (Edited)
Salutare la toata lumea,

nu am mai intrat demult pe aici si ma bucur ca vad ca numarul forumistilor creste.

referitor la animalutze, eu cred ca daca vrem sa ne consideram supravietuitori (survivalist) ar cam trebui sa lasam chestiunile filozofice sau de repulsie fata de animale moarte deoparte. Nu zic ca trebuie sa ucizi animale din pasiune, dar eu vad vanatoarea si pescuitul ca si un "skill" absolut necesar pt un survivalist.
Deci daca va intereseaza treaba asta serios atunci obisnuiti-va cu idea de a manca animale.
Sunt o multime : iepuri si fazani cel putin sunt foarte multi (asta la campie unde sunt eu) in alte zone altele.
 
#14 ·
Nu vreau sa fiu inteles gresit: nu sunt vegetarian, nu am probleme vizavi de consumul hranei de origine animala, doar ca sunt milos si mi-ar fi tare greu sa iau viata unui animal. Pana acum am evitat aceasta pentru ca locuiesc la oras si sursele mele de aprovizionare cu produse din carne sunt magazinele, nu am avut niciodata nevoie sa sacrific chiar eu animalul pe care urma sa-l gatesc. Bineinteles ca in conditii de supravietuire as fi nevoit s-o fac si nu as fi atat de idiot incat sa-mi pun in pericol viata sau sanatatea din cauza sentimentului de mila. In toate este o masura si orice exagerare nu e buna! :)
 
#15 · (Edited)
Seraf,

te inteleg, cam asa eram si eu, dar mi-am dat seama ca trebuie sa depasesc treaba asta.Trebuie sa fii capabil sa omori un animal si sa-l pregatesti acum (in conditii de normalitate) ca sa poti fi capabil sa faci acelasi lucru in conditii mai deosebite. Nu te baza pe faptul ca after SHTF tu o sa fii diferit.
Asa ca eu ( si din cate am vazut si Bogdan :thumb:) m-am facut vanator. Te tine aproape de natura, mai vezi si cum este sa omori un animal si altele.

Din pacate, jupuitul si eviscerarea primului iepure a fost de cascadorii rasului :).
dar macar ma imbunatatesc. asa ca in caz de ceva nu o sa fiu chiar "sitting duck".
mai trebuie sa stii si sa pregatesti vanatul, asa ca sunt multe de invatat ACUM! Cine stie sa faca chestiile astea, jos palaria ! Acela are timp sa invete alte lucruri utile.

Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie daca ajungem in situatia Argentinei !!! Vedeti blogul tipului asta http://ferfal.blogspot.com/ in care descrie viata din Argentina. cam infricosator.

ALoha
 
#18 ·
Vad ca de o vreme nu prea mai scrie nimeni pe aici asa ca incerc marea cu degetul; in ultima perioada massmedia ne bombardeaza cu tot felul de scenarii apocaliptice, potentiale cataclisme terestre si extraterestre,cu care Pamantul se va confrunta intr-o perioada mai apropiata sau mai indepartata a existentei sale.Catastrofe planetare s-au mai intamplat in trecut si se vor intampla inevitabil din nou,unele specii au disparut, altele au aparut sau inca apar sau evolueaza,problema e-cum se va descurca rasa umana?
In urma nenumaratelor reportaje tv despre "apocaliptici" sau "survivalisti" sau cum le-o mai spune,am ramas si eu un pic pe ganduri mai ales ca acum am si un copil la viitorul caruia trebuie sa ma gandesc, iar ratiunea imi spune ca trebuie sa incerc fiu pregatit sa fac fata anumitor situatii de criza.
Intrebarea este.....merita?
 
#20 ·
Tudor,
Problema cu mass-media este ca aceasta este in permanenta in cautare de senzational. Si cum apocalipsa se incadreaza la aceasta categorie de subiecte...
Acum, din punct de vedere al faptului daca se merita sau nu, e greu de evaluat. Insa eu unul consider ca se merita sa ai o sursa/rezerva de hrana (am stat fara un loc de munca timp de 7 luni la un moment dat), sa ai o rezerva de bani la indemana, sa fii pregatit iarna (am stat inzapezit intr-un camp vreo 36 de ore) si lista poate continua.
Iar daca depasesti necesitatile de baza, un Cernobal se poate intampla oricand. Sau un cutremur similar sau mai mare celui din 1977. Si, la fel, lista poate continua.
Personal, cred ca se merita. Dar fiecare are sistemul propriu de valori si o lista de prioritati.
 
#19 ·
Animale suntt si vor fi in continuare in Romania. Subdezvoltarea fata de occident, e benefica la acest capitol.
Problema mai importanta ar fi, cum prinzi animalul in caz de .....
Cu pusca e relativ simplu atata timp cat ai gloante. Ulterior, pusca e degeaba.
Cred ca metodele alternative, arc, sageti, sulita, prastie sunt de mentionat aici si rog pe cei cu experienta mai multa sa ne impartaseasca si noua din priceperea lor.
Sarbatori fericite!
 
#21 ·
Dorin,
Anul acesta (si in urmatorii ani, dupa cum se prefigureaza) este o mare problema populatia de iepure salbatic si de prepelita in zona de sud a Romaniei. Din cauza iernii grele din 2011- 2012, 90% din prepelita a murit, la fel cam 75- 80% din populatia de iepure.
In alta ordine de idei, am "auzit" de zone din Romania unde braconajul a dus la eliminarea efectiva o oricarui animal salbatec. Si nu glumesc.
La fel, in zonele in care exista caini hoinari nu mai este vanat.
Din aceste cauze eu nu mizez pe populatia de animale salbatice.

In alta ordine de idei, pentru hrana, cred ca sunt mai eficiente capcanele decat armele. Pentru simplul motiv ca un om poate instala foarte multe capcane care sa "lucreze" cat timp omul face altceva, pe cand un om poate folosi o singura arma si nu mai poate face nimic altceva cat timp este la vanatoare. ATENTIE! in Romania este ilegal sa pui capcane pentru animale.
 
#22 ·
nu e decat un an si o luna de la ultimul mesaj, deci se poate invia. :)


Locuiesc la 3 Km de oras si fazanii, iepurii, prepelitele sunt parte din peisajul zilnic. Fazanii mai ales. Par foarte multi, dar intr-un scenariu EOTWAWKI nu consider ca merita deranjul sa te folosesti de aceasta sursa de hrana. La prea multi o sa le vina aceiasi idee. O sursa mai viabila de carne sunt cainii vagabonzi, dar trebuie folosita inainte ca marea majoritate a populatiei sa ramana fara hrana.
Sotia mea are cunostinte de botanica si am incurajat-o sa identifice plantele salbatice comestibile din zona, dar si aceasta sursa este doar ceva de completare, daca nu esti obisnuit cu plantele salbatice, nu poti sa mananci doar asa ceva, te strici la stomac.

Daca se va intampla EOTWAWKI, cel mai bine este sa te bazezi pe stocuri de hrana, gradina personala de legume si, dupa 4-5 ani de la eveniment, poti sa incepi sa te folosesti si de alte surse - vanat si peste. Pana atunci presiunea asupra populatiilor de animale va disparea si speciile mici (o parte cel putin) isi pot reveni ca numar. Dar, in cazul unui eveniment major, cea mai importanta sursa va fi gradina. Si sa-ti asiguri hrana din gradina este o munca foarte grea. Si ai nevoie de experienta multa. Daca nu ai macar 4-5 ani de gradinarit la activ, atunci vei avea nevoie de stocuri de mancare pt. 2-3 ani pana iti iasa ceva.
 
#23 ·
Un web site resurse din vecini (Serbia)

Salutare,

Am citi si eu despre ce discutati si daca merita...
vezi web site www. s h t f s c h o o l .com unde descrie cum a fost la sarbi in '95 si ce a mers si ce nu.
Free newsletter dar pt mai multe detalii trebuie platit access.
In orice caz merita citit tot ce e free si abonat la newsletter pt ca informatiile sunt valide si testate "in razboi"

Eu locuiesc in USA acum dar mai mult noroc aveti voi in RO pt ca se poate re infiinta economia "din spatele blocului" si de la tara mult mai usor, in plus casele sunt din caramida si beton si ofera protectie de zeci de ori mai buna in caz de incendiu, atac cu arme de foc sau nuclear. Obiectiv vorbind in RO va fi un procentaj superior de supravietuitori in comparatie cu tarile "civilizate" unde nu stiu nici sa faca un foc de tabara, daramite sa identifice o planta comestibila.
In plus majoritatea in USA au arme de foc si au vazut prea multe filme cu Rambo, asa ca se va face o triere serioasa si dpdv asta in primele saptamani.
In RO va fi relativ bine pt cei care se pregatesc de pe acum si mai ales dpdv fizic si mental. Ganditi-va la mestesuguri si unelte cam 1900 - dar cu cunostinte din 2014 si manuale .pdf free de pe internet = :thumb:
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top