Survivalist Forum banner

Discutii diverse

23K views 54 replies 11 participants last post by  bogdan 
#1 ·
Stau si cuget la ce s-a intamplat in ultimul timp in Romania. Inundatii, arsite prelungite, zapada si viscol acum cateva zile. In toate cazurile, autoritatile au fost neputincioase. Simtul civic al romanilor, atrofiat de multi ani de comunism, a fost 0. Bunul simt care iti cere sa fii pregatit pentru astfel de cazuri a fost prezent doar la cativa oameni.
Oare nu e cazul sa incepem sa fim pregatiti pentru astfel de situatii? Cati dintre noi, cei ce locuim in Romania, au mancare pentru cateva zile? Dar apa? Dar mijloace de iluminare si de incalzire care nu depind de retelele publice? Dar un mijloc de transport care nu depinde de combustibili fosili?
Ca sa nu mai vorbesc despre altceva. La jumatatea lui noiembrie, la Kozlodui, la centrala atomica din Bulgaria, care este la cativa km de Bucuresti, a avut loc un incident care nu a fost mediatizat. Deloc. Cati dintre noi au stiut asta? Si cati sunt pregatiti pentru un nou Cernobal la cativa km de capitala? In ziua urmatoare acelui incident, am incercat sa cumpar din Romania un detector de radiatii. Extrem de scump (putin peste 4000 EUR). Am incercat sa aduc unul din US. Imposibil de trecut cu el prin vama ca persoana fizica. Am luat legatura cu Protectia Civila, sa-mi comunice cele mai apropiate adaposturi de casa mea. Raspunsul sosit de la ei a ajuns dupa doua saptamani...
Nu stiu ce sa cred, eu sunt nesanatos la cap ca ma gandesc la asa ceva? Sau cei care sunt indiferenti la asa ceva?

Bogdan
 
See less See more
#46 ·
De ce se tot spune ca "Obama este problema"? Va intreb pe voi, pentru ca nu as vrea sa ii intreb pe americani, astia sunt mai sensibilosi cu politica si se cenzurea za grav. Obama nu ar trebui (teoretic) sa fie un factor de redresare a tarii? La suprafata parca se schimba cate ceva (au raportat crestere economica la inceputul acestui an). Practic, va intreb pe voi. Care e treaba cu Obama, peste tot lumea il tot ataca (desi a fost votat in masa).
Personal sunt sceptic, nu sunt un geniu in materie de politica, etc, dar stiu suficient cat sa nu uit ca suntem "noi" si "ei".
 
#33 ·
Thanks brother-man!

I visited your country in the late 80's. I went on a guided hunt for bear and wild boar and also spent some time on a Black Sea resort. This German girl that I was seeing at the time took me there. Beautiful place back then but whenever we went anywhere outside of the resorts, people begged for our sun glasses, our chewing gum and any other weird items like that. I remember this fella who was pointing at my Nike runners and was asking me in sign language how much. I don't know if he was serious but who the hell is going to sell you the shoes off their feet?

I have nice memories of Romania.

Is chewing gum still worth its weight in gold?...lol
 
#32 ·
mai eu am plecat acum 9 ani
ma bucur ca icep sa aiba si romanii ceva drepturi
aici ma pot duce mmine sa cumpar ce vreau
acum am 2 revolvere,2 shotgunuri,3 glock,1 smith and weston,1 berreta and a sniper 7mm magnum pusca(poti sa tragi la 700 metri)
si o pusca pentru pustiu meu (5 ani) calibru 22
 
#34 ·
Paul,
aici inca nu e chiar asa libertatea, dar usor, usor, lucrurile se misca. Spre bine, sper :D

Declan,
Those times was hard times for us. We don't have too much import products, and yes, chewing gum and Nike worth their wight in gold :D
But, after '89, alot of things has changed. We have full access to any product made in whole world. Some are cheaper, some are expensives, but their are on the stores shelves.

Bogdan
 
#41 ·
Da-mi voie sa nu ma exprim asa cum as vrea :d Nu de altceva, dar ma baneaza Kev.
Dar ca sa concluzionez, as vrea ca sa pot face si eu asa ceva cu copii mei (cand o sa-i am) sau cu nepotii.
 
#44 ·
Exista un documentar foarte bun despre reactia autoritatilor in cazul uraganului Katrina din SUA. Din pacate nu imi amintesc numele, a fost transmis pe Discovery si sunt chestii la care ar trebui sa luam aminte. Practic autoritatile din america...tara cea mai avansata tehnologic si logistic ...cu o armata de miliarde de dolari n'a fost in stare sa aduca apa potabila la cea mai mare tabara de refugiati decat dupa 3 zile. Si vorbim de o armata bine pusa la punct...nu de burtosi, pe pile, ca la noi care dau ordine.

Pai daca acolo se intampla asa, e usor sa ne imaginem ce o sa se intampla in caz de cutremur. In Bucuresti o sa fie macel, si la propriu si la figurat. Din ce am citit, in 77 erau destui care iesisera la furat. Acum o sa fie un haos total.

A adus cineva vorba despre transport in caz de calamitate. Nu stiu unde am citit, dar e o varianta destul de inteligenta...bicicleta. Strazile o sa fie blocate, doar stim cum se circula in bucuresti cand ploua, in conditii de calamitate tot transportul o sa fie paralizat. Cu bicicleta poti sa te misti cat de cat, chiar daca e totul blocat, in orice caz nu obosesti asa repede ca si cand ai merge pe jos. Plus ca daca ii pui un portbagaj, poti sa transporti mai usor niste bagaje. Partea nasoala e ca risti sa iti fie furata chiar din mana, pentru ca imi imaginez ca o sa misune gasti de hoti pusi pe pradat.

A venit vorba de arme, e o discutie fara sfarsit, pro si contra, nu vreau sa incep o polemica pe tema asta, eu personal sunt impotriva purtarii armelor in Romania. Vreau doar sa zic ca multi dau exemple din alte tari, dar uita ca ceea ce functioneaza intr-o societate nu e obligatoriu sa functioneze si la noi.

Din pacate nu sunt inca pregatit, desi am citit cate ceva pe tema pregatirii in caz de dezastre si supravietuire, astept sa ma angajez si sa incep sa strang diverse chestii.

Un site dragut este http://www.preveniredezastre.ro/

Ar fi interesant daca stie cineva daca s-au publicat si la noi ceva materiale in genul celor tiparite de FEMA.
 
#47 ·
a fost votat in masa ca le-a promis la toti negrii bani
e democrat asta inseamna impotriva armelor,vrea sa ia bani de la bogati si sa dea la saraci (a zis ca o sa redestribuie banii in america si toti negrii cred ca o sa primeasca cecuri in fiecare luna)si multe altele
am trait in comunism nu mai vreau
 
#48 ·
Pai nu vad deocamdata nimic rau in asta... Daca ajuta si pe cei ce vor sa fie ajutati (dar sa faca ceva in privinta asta). Impotriva armelor nu stiu ce sa zic, societatea americana e cu totul diferita de cea europeana.
In rest? Am mai citit pe ici pe colo multe zvonuri, ca ar face si drege...
 
#49 ·
pai de ce sa platesc eu taxe mai mari si putoarea care nu munceste sa aibe chirie gratuita si 400$ pe luna de mincare
mie nu mi se pare corect
sau sa platesc eu mai mult pt. asigurate sa aiba si aia care nu muncesc
ce o sa fie urmatoru pas toata lumea o sa stea acasa si a sa intinda mina sa primeasca lucruri pe gratis
tie ti-ar place
 
#50 ·
Evident ca nu mi-ar conveni si as face scandal, mai ales ca asta e o masura populista, buna de luat ochii ******ilor care nu fac nimic toata ziua. Oricum, la cum se inmultesc indienii, si la noi o sa avem problemele astea.
In rest? Ceva comploturi internationale, zvoane? Mi s-a parut super penibil cand a primit premiul nobel: la cateva zile a trimis inca 30.000 de trupe in Afganistan. Penibil ca Geoana al nostru...
 
#53 ·
in rest nu a facut nimic
a dat citeva trilione la banci,gm si ford
razboi cu arabi o sa fie tot timpu ce o sa faca americanii cu atita armata acasa?
daca ii aduce inapoi tre sa le dea de lucru
primu lucru care l-a promis e ca aduce armata inapoi in un an
a trecut un an si a mai trimis 300.000 extra acolo
(un galon de benzina(3,6 litri)e 2,65$ si motorina e 2,75$)
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top